3120 classic tilttaa, missä vika, akku, virus tms?

Kysymyksessä on runsaat pari vuotta vanha 3120 classic. Suht paljon tullut käytettyä paitsi peruspuheimena ja tekstitykseen, myös dokumenttikamerana ja nettiyjhteyksissä. Käytin välillä mm. läppäriä tämän kautta. Alkuski käytin pelkästään puhelimen omaa muistia, mutta hankin siihen lisämuistikortin. Puhelin DNA-liittymällä varustettu. Jonkun aikaa on laite mennyt jumin aluksi siten, että kun netissä yritin avata raskaammin ladattavaa sivua laite jämähti jumiin niin, että taustavalo hävisi, ja näyttöön jäi se viimeinen kuva himmeänä. Kameran toiminta muuttui hitaammaksi jo aikaisemmin. Nettisivulta ei pässyt pois millään nappulalla eikä virtaa saanut katkaistuksi eikä muutenkaan resetoiduksi muuten kuin käyttämällä akkua irti. Tämän jälkeen kun akun laittoi paikalleen puhelin käynnistyi normaalisti ja yleensä toimikin hyvin. Nyt alkoi nikottella niin, ettei kestä pällä kuin vähän aikaa jämähtäen itsestään jumiin siinä vaiheessa kun automaattinen näppäinlukko menee päälle puolen minuutin jälkeen. Akun kuormittamattoman tyhjäkäyntijännitteen mittasin, ja kahdesta navasta kolmatta vasten näkyy aika tasan neljä volttia. Akun nimellisjännite on 3,7 volttia, eli tyhjä se ei sinänsä ole, mutta virranantokyky saattaisi olla alentunut. Akku on alkuperäinen, eli runsaat pari vuotta käytetty. Voisiko kuitenkin olla akkuvika, eli kannattaako ostaa pokkana uusi akku?
Ko. puhelin on niin paljon käytetty, että ihan muutenkin olisi syytä hankkia uusi, mutta miten saan puhelimen sisäisessä muistissa olevan puhelinluettelon, kuvat ja tekstiviestit kopioitua kortille tai tietsikkaan jos tämä vika on itse puhelimessa jos puhelin ei pysy päällä kuin puoli minuuttia?

Vastauksista kiittäen.

-Pentti

2

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saattaa olla että laite ei ole jaksanut ladata niin suurta nettisivua..... Tai puhelimen oma muisti on täynnä.

    • 5230,.

      mulla on tuo sama puh myös asia on juuri noin ku vapunen kirj.tämä ei ole mit hyvä net käytössä ite ostin läh vid puh mahdollisuuden takia ja peruspuhelimeksi,muistia on tosi vähän.tiedot voit tallentaa ovi suiten(jos saat pelaan)tai pc suiten kautta kätevästi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1672
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      908
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      872
    4. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      54
      862
    5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      849
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      793
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      789
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      735
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      730
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      730
    Aihe