Kesyrotista

Onko totta, että rotat pissailevat ja heittelevät puruja häkistä lattialle. Merkkaileeko tai jyrsiikö naarasrotat vapaanaollessaan esim. sänkyä,tuolia yms.? tuhoaa ne nahkasohvan yms.? kesyyntyykö ne helposti? Miten rottia kannetaan/nostetaan oikein? Haluaisin saada vastauksia, sillä olen hankkimassa todennäköisesti rottia=)
7310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hei _RottaTyttö_ !
Itse ainakin voin vastailla omien kokemuksieni perusteella noihin kysymyksiin hieman. Sillä itse ostin juuri kuukausi sitten kaksi aivan ihanaa rottaneitiä :)
Omat neitokaiset ainakin vähän viskelevät puruja häkin ulkopuolelle kun juoksevat ja riemastuvat häkissä, mutta sekin määrä on melko vähäistä joten suuri siivoaminen ei ole tarpeen niiden kannalta :D
Ja itsellä rotat ovat vapaana päivittäin, lähinnä sängyllä tai sohvalla etteivät livahda johonkin hyllyn alle tai muihin koloihin. Ja mieniä merkkipissoja päästelevät välillä mutta kertaakaan eivät ole kunnolla pissanneet mihinkään. Eivätkä järsineet yhtään mitään vaikka uteliaita ovatkin :D
Eli ei pitäisi olla huolta sen suhteen että rotat tuhoaisivat huonekalujasi.

Omat rotat on meillä täälä ainakin kesyyntyneet hyvin, eivät näyki enää lainkaan ja ovat todella uteliaita jos joku liikkuu häkin vierestä tai lähellä. Mutta vieraat ja kovemmat äänet vähän säikäyttävät, kuten imurin hurina.

Ja rottia nostetaan yleensä ihan vatsan alta jos eivät kädelle itse tule. Mutta liian kauaa kuitenkaan ei rottaa kannata roikottaa vaan mielummin nostaa ihan vaikka olalle sitten. :)

Onnea rottien hankinnassa! Rotat ovat kyllä hauskoja pikku veitikoita ja seurallisia lemmikkejä joidenka touhuja on mukava seurailla päivästä toiseen. :)

Äänestä

Kiitos todella paljon akai_tenshi!
Luin muutama kuukausi sitten täältä että ne pissailee kaltereiden välistä lattialle yms. Olin kauhuissani. Rotat vaikuttavat muuten aivan ihanilta

Äänestä

Itse en ole kyllä kuullut että kenenkään tuttujen rotat olis pissaillu häkistä lattialle. :D JA rotat on kyllä sellasia ihania pieniä vipeltäjiä että niitä ei voi olla rakastamatta.

Ja onnea rottien kanssa. Ja muista että aina löytyy joku joka neuvoo ja auttaa jos tulee ongelmia tai edes mietityttää jokin asia rotissa :)

Äänestä

Jotkut rotat sotkevat, jotkut eivät. Meillä eräs poika heitteli varahäkistä puruja sellasella vimmalla, että peltiseppä-isäni piti tehdä korotus häkin laitaan etteivät kaikki purut tulleet lattialle. ;) Mutta _ikinä_ en ole kuullut että rotta pissaisi häkistään lattialle.

Naaras- ja urosrotat merkkailevat kyllä, jotkut hyvinkin ahkerasti. Nämä merkkipisut on kuitenkin vaan sellasia nuppineulanpään kokosia tippoja. Meidän entiset pojat kuitenkin saattoivat lirauttaa ihan kunnon pisutkin keskelle lattiaa, mutta tyttö taas oli heti "sisäsiisti" ja häkissäänkin se kakkasi vain tiettyyn nurkkaan.

Rotta jyrsii 100% varmuudella tuolin- ja pöydänjalat, jos se ei saa riittävästi virikkeitä ja luvallista jyrsittävää. Ja saattaa rotta siltikin käydä maistamassa, että miltäs se tuolinjalka maistuu. ;) Meillä ei kuitenkaan kukaan ole tehnyt mitään tuhoa, vaikka vapaana juoksivatkin lähes päivittäin.

Rotissa, kuten ihmisissäkin, on eroja luonteessa. Meillä esim. Manu oli oikea sylilöllykkä, kesyyntyi heti ja oli aivan ihanan luottavainen koko ikänsä.

Äänestä

Osa rotista pissaa häkistä lattialle ja seinille, meillä ei. Toisinaan pienet innostuvat kaivamaan puruja ulos. Naaraat merkkailevat pienillä tipoilla, sekä kalusteita että vaatteita että käsiä. Osa oppii tekemään kakat ja isommat pissat häkkiin, meillä edelliset täysin ja nykyisetkin pääasiassa. Kalusteita jyrsitään, samoin kaikkea muuta joka jätetään niiden ulottuville. Kaikki mukana kannettavan kokoiset muoviesineet muuttuu silpuksi. Sohvan kannattaisi olla varmuuden vuoksi sellainen jonka alla kulkeva rotta ei yltä pohjaan hampaillaan. Ensimmäiset rottani eivät kiinnostuneet, mutta toiseni söivät sängynpohjaan reiän. Kunnolliselta kasvattajalta hankittua rottaa ei oikeastaan tarvitse edes kesyttää :) Säännöllisellä käsittelyllä niistä saa varmasti ihmiseen kiintyneitä. Naaraat ovat kuitenkin villimpiä kuin urokset.

Äänestä

Meille tuli 1 kk sitten 2 rottaneitiä

Äänestä

Meidän rotille saa tulla kertomaan, että rotat eivät _ikinä_ kuseskele häkistä pihalle. Olen omistanut useita kymmeniä kesyrottia, ja aina on saanut olla siivouspäivänä luuttuamassa rottahäkin läheistä seinää ja lattiaa. Nyt kun on laminaatit ja tapetit, on meillä häkkien alla muovimatto ja häkkien takana seinä peitetty läpinäkyvällä muovilla. Muuten olisivat seinät ja lattia aika äkkiä pilalla. Täällä asuu siis tällä hetkellä 5 laumaa rottia, ja kaikista häkeistä tulee pissaa pihalle enemmän tai vähemmän. Myös laumoista joissa on vain vaikkapa 2 jäsentä.
Kaltereissa kiipeillessä, ylätasolla nukkuessa ja ihan muuten vaan tulee ruikittua. Lisäksi heittelevät mielellään tuoreruokaa ympäriinsä (aina löytyy joku joka vihaa jotain herneitä, ja heittelee ne voimalla pois. Yleensä solahtavat sujuvasti kaltereiden välistä seiniin, ja kovettuvat kokkareiksi) yms.
Meillä rotat myös tykkäävät kaivella kuivikkeissaan. Mörtsää löytyy joka puolelta, ja joka päivä saa olla imuroimassa, kun sitä heitellään ympäriinsä.

Yksi urosrotistani hinkuu vapaana ollessaan mitä tahansa puista. Sängyn jalka tai muu vastaava kun osuu kulkureitille, alkaa aina kuulua tuttu narskutus. Tytöt ovat tehneet sitä vähemmän, mutta on niillekin kelvannut kaiken näköinen. mm. johdot. Tyttöhäkissä asustaa iso tukki ja poikahäkissä puinen mökki, mutta ilmeisesti niitä ei ole niin kiva jyrsiä.

Kesyjä kyllä ovat, ja aivan ihania sosiaalisia murusia. Häkin luukun kun avaa, ryntää paikalle koko lauma pussailemaan ja maistelemaan ja haistelemaan. Ja kerjäämään herkkuja. Ihan sama vaikka jyrsivät kangasrievut, riipparit, muovikupit ja puumökit ja pissaavat lattioille. Lattiat voi luututa ja muita voi tehdä/ostaa lisää. Rotat antavat takaisin niin paljon, että ei tuollaiset pikkuasiat juuri hetkauta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


_RottaTyttö_ kirjoitti:

Onko totta, että rotat pissailevat ja heittelevät puruja häkistä lattialle. Merkkaileeko tai jyrsiikö naarasrotat vapaanaollessaan esim. sänkyä,tuolia yms.? tuhoaa ne nahkasohvan yms.? kesyyntyykö ne helposti? Miten rottia kannetaan/nostetaan oikein? Haluaisin saada vastauksia, sillä olen hankkimassa todennäköisesti rottia=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu