Olen saanut päähäni hankkia kanootin. Sen käyttötarkoitus on ennen kaikkea kalastus ja syksyllä myös metsästys pienillä järvillä sekä lyhyet päivän - kahden retket. Pääosin melon yksin, mutta välillä on tarvetta päästä liikkeelle kahden pienen lapsenkin kanssa. Kanootin paino saa olla max 30 kg, jotta sen käsittely maissa yksin luonnistuu helposti. Budjetti tähän päähänpistoon on noin 1000 - 1500 euroa.
Millaista kanottia suosittelisitte em. tarkoitukseen?
Mikä kanootti
3
578
Vastaukset
- minkä nuorena...
osta mahdollisimman kiikerä, sitten kun pamautat haulikolla, niin tuohiveneesi keikahtaa ja ruutiisi kastuu.
- kunootti
Metsästykseen sopiva kanootti on aika tukeva ja siitä johtuen myös huono retkeilyyn.
Eli metsästyskanootti ei sovellu edes yhden-kahden päivän retkeilyyn,sillä se on aivan liian hidas,jollet tyydy todella lyhyisiin päivämatkoihin.
Metsästykseen sopiva kanootti kun on oltava niin tasapainoinen,että ei heilu metsästäjän liikeistä ammuttaessa,eikä hetku mm rekyylin vaikutuksesta.
Toki niitä löytyy,googleta nimillä kalastuskajakki-metsästyskajakki/kanootti.
On myös poljettavia,löytyy samoin googlettamalla... - Hobieta kokeillut
Yksi vahtoehto on Hobie-kajakki.
Tukeva rakenne ja voit meloa polkemalla ja vauhdikaskin on.
Heillä on myös kalastuskäyttöön sopivia.
Vapatelineetkin löytyy ja metsästäjille taitaa olla oma malli.
Nettiin vain ja googlettamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941763
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa3581179Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"
Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna181178- 961038
- 62833
Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam36811Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani6754- 46706
Lapuan liike nyt! rähinöimässä Tampereella
Avoimen rasistisen ja fasistisen sinimustan liikkeen poprukat riehuvat Tampereella parasta aikaa.132698En vaan ymmärrä
Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla42680