Masennus ja koulunkäynti

Hei kaikki n.16-19 vuotiaat nuoret joilla on todettu jonkin asteinen masennus eli teen tutkimusta lukion terveystiedon kurssille. Haluaisin siis tietää että millä tavalla masennus on vaikuttanut koulunkäyntiinne varsinkin nyt toisen asteen opinnoissa sekä sukupuoli ja ikä olisi myös kiva tietää. Olisin kiitollinen jos mahdollisimman moni vastaisi ja kertoisi kokemuksistaan. Tack!
7362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vastaillaanpa, kun kukaan ei ole sitä tehnyt. Olen nyt 19-vuotias tyttö. Koulun käyntiin masennus ei ole muille kovin näkyvästi näkynyt minun puolesta. Olen ollut aina tunneilla ja aika normaali. Kaverisuhteissa tämä on kyllä sitten näkynyt. Syrjäydyin joka päivä omaan huoneeseen tai soluun ja vietin siellä kaikki päivät. En käynyt missään, en siis edes ulkona. Joskus saatoin kyllä muuttaa suunnitelmia ja mennä kaupungille vain katselemaan kauppoihin, ostamaan suklaata ja kävellä koululle rauhassa iltaisin, joskus itkien. Itsemurha-ajatukset monesti pyörivät iltaisin päässä ja rannalle tai johonkin korkealle oli mukava mennä ajattelemaan. Käytännössä tiivistettynä: koulua kävin normaalisti, vaikka masennus läksyjen tekoon vaikutti jonkin verran. Syrjäydyin porukasta täysin eli kavereita ei pahemmin luokalla ollut.

Äänestä
  • Voisitko kertoa vähän tarkemmin eli milloin huomasit ensimmäisiä masennuksen merkkejä ja milloin se oli vakavampaa? Osaatko kertoa että mistä se masennus johtui? Oletko vielä masentunut vai onko mielialasi jo parempi? Voitko kuvailla millainen olotilasi on nyt ja tunteitasi ja niin edelleen? Jos olet päässyt jo yli niin mikä sinua auttoi pääsemään yli masennuksesta?

    Äänestä

En jaksanut panostaa ollenkaan kouluun lukiossa. Eli siis alisuoriuduin. Kirjoituksiin luin kaikissa aineissa vain edellisenä iltana... En nähnyt syytä panostaa kun tiesin pääseväni kaikesta läpi ja tulevaisuus näytti vain mustalta.

Nyt jälkeenpäin miettinyt miksei panostanut kunnolla kun rahkeita olisi ollut paljon parempiin suorituksiin.

20v. Mies. Uusi opinahko, sama meno jatkuu... Edelleen masennus päällä.

Äänestä

Olen pian 18-vuotias nainen. Masennusdiagnoosi minulla on ollut vuodesta 2007 asti, nykyisin tarkennettuna psykoottinen masennus. Opiskelen toista vuotta lukiossa.

Minulla on neljän vuoden suunnitelma, eli jaksoni ovat suhteellisen kevyitä: 15-25 tuntia viikossa. Välillä tuntuu älyttömän raskaalta, jolloin jätän menemättä vaikeimmille ja raskaimmille tunneille. Tiedän pääseväni kaikista aineista läpi. En lue kokeisiin, harvoin teen läksyjä. Tunneilla en viittaa koskaan. Alisuoriudun omaan tasooni nähden, mutta keskiarvoni on silti yli 8.

Äänestä

Masennusdiagnoosi tehtiin vasta tällä viikolla, mutta itse masennut on lauennut kunnolla viime kesänä. Asiat jäi kuitenkin hoitamatta ja diagnoosi tehtiin vasta nyt. Masentuminen on jossain takaraivossa ollut ehkä 11-vuotiaasta saakka. Ellei aiemminkin, mutta silloin kävin terapeutilla ekaa kertaa uniongelmien takia.
Keskivaikea-vaikea masennus. Olen nyt amiksen 3. vuosiluokalla. Alusta asti oon vähän laiminlyöny ja lintsannut, mutta masennus vaikutti nyt niin että viime syksynä kävin johonkin syyskuuhun asti koulussa niin, että suorituksia oli riittävästi. Marraskuuhun asti kävin sillon tällön, mutta joulukuussa en ollenkaan. Tammikuussa tuet katkaistiin ja laiminlöin koko elämäni enkä vastannut yhteydenottoihin muilta kuin perheeltä ja kavereilta.
Nyt siis vasta alan saada hoitoa, olen 1kk sairaslomalla. On tehty aikataulu oikein päivämäärien kera, että miten suoritan opinnot keväällä, kesän aikana ja syksyllä valmistun tavallaan 4. vuoden puolella. Sairaslomasta huolimatta yritän nyt pitää aikataulusta mahdollisimman hyvin kiinni. Vaikutti siis tosi paljon kouluun masennus. Se oli osasyy masennuksen syvenemiseen, etten saanut edes jossain amiksessa mitään aikaan.

Äänestä
  • ainii ja oon 19v nainen

    Äänestä

en osaa sanoa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Sumppa- kirjoitti:

Hei kaikki n.16-19 vuotiaat nuoret joilla on todettu jonkin asteinen masennus eli teen tutkimusta lukion terveystiedon kurssille. Haluaisin siis tietää että millä tavalla masennus on vaikuttanut koulunkäyntiinne varsinkin nyt toisen asteen opinnoissa sekä sukupuoli ja ikä olisi myös kiva tietää. Olisin kiitollinen jos mahdollisimman moni vastaisi ja kertoisi kokemuksistaan. Tack!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu