D-vitamiinin saannin puutteella oli

merkittävä osuus narkolepsian synnyssä. Annoskokoja nostettiin siis liian myöhään.
http://terveesti.blogs.fi/2010/11/18/narkolepsia-mitae-siitae-tiedetaeaen-10003828/
582
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • "Kanadassa, joka sijaitsee selvästi meitä etelämpänä, 97 %:lla väestöstä on riittämätön (< 80nmol/l) seerumin aktiivisen D-vitamiinin eli 25-hydroksi(OH)D-vitamiinin taso johonkin aikaan talvella tai keväällä."


    Mutta...
    http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_D

    "A study of highly sun exposed (tanned) healthy young skateboarders and surfers in Hawaii found levels below the proposed higher minimum of 30 ng/ml in 51% of the subjects. "

    Siis puolella Hawaijilaisista surffareista on myös riittämättömästi D-vitamiinia...

    Jos D-vitamiini on niin hyvää, miksi elimistö ryhtyy toimiin estääkseen D-vitamiinipitoisuuden nousun tietyn rajan yli (ihon kautta)?

    Äänestä

Kuten siis tutkielmasta ilmenee, vain 15-30% rokotuksenjälkeisistä narkolepsiatapauksista tulee ilmi. Muut ovat sen verran lievempiä, ettei niitä osata diagnosoida oikein. Kuitenkin tunne-elämäpuoli on voinut kärsiä, ärtyisyyttäkin saattaa ilmetä ja muita persoonallisuuden muutoksia. Myös monet kehitysvamman asteet alkavat todenteolla ilmetä vasta lapsen täyttäessä 5 vuotta.

"Narkolepsian ja mahdollisten muiden keskushermostovaikutusten laajuus ei todennäköisesti ole luotettavasti vielä tiedossa. Narkolepsian diagnosointi on vaikeaa sillä kaikkien tautitapausten tarvitse olla yhtä vaikea-asteisia ja osa ja varsinkin lievemmät tapaukset jäävät diagnosoimatta. Itse asiassa tuoreessa katsausartikkelissa todetaan että vain 15-30 % narkolepsiatapauksista diagnosoidaan ja saa hoitoa (Chakravorty 2003)."

Äänestä

Heikkilään ei voi luottaa. Hänellä pyörii terveysbisnes, kirjabisnes ja kustannusbisnes ja näköjään kenties myös tv-bisnes.

Raha aukoo suutaan.

Kaikki vitamiinit ovat ylimäärin nauttien osoittautuneet pitkässä juoksussa syövänkasvua edistäviksi. Näin on käynyt niin A- kuin E-vitamiinille ja D-vitamiinillakin on jo löytynyt viitteitä karsinogeenisuudesta.

Äänestä
  • Tuo käy myös järkeen. Pieni alkava syöpäkasvain on eräällä tavalla kuin lapsen erikoistumaton alkio tai sikiö kohdussa:

    -sekä syöpä että alkio ovat herkkiä säteilylle, siksi säteilyhoito tehoaa kasvaimiin
    -sekä syöpä että alkio tarvitsevat vitamiineja kasvaakseen, siksi A- ja E-vitamiinit ovat osoittauneet väestötutkimuksissa syöpää lisääviksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heikkilä tiesi tuon kirjoitti:

merkittävä osuus narkolepsian synnyssä. Annoskokoja nostettiin siis liian myöhään.
http://terveesti.blogs.fi/2010/11/18/narkolepsia-mitae-siitae-tiedetaeaen-10003828/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu