kehitysvammaisen sisareni lääkitys on 2 x1000 mg Keppra ja 2x 300 mg TRILEPTAL molemmat otetaan auumuin ja illoin tämä lääkitys on alkanut näin elokuussa 2010 hän on pituudelta n 140 cm ja paino 74 kg knu hän nukkuu noin 20 tuntia vuorokaudessa ei millään saa pidetty hereillä.
keskustelin neurologin kanssa nukkumisesta meinasi vaan että on hyvä kun hänellä on oma sänky missä saa olla.
käänyin taas puoleenne onko ihan oikein ,että ihminen nukkuu vaan onko lääkitys liian korkra vai onko väärä.
Olisin kiitollinen jos ottaisitte oman näkemyksenne
keskustelin neurologin kanssa nukkumisesta meinasi vaan että on hyvä kun hänellä on oma sänky missä saa olla.
käänyin taas puoleenne onko ihan oikein ,että ihminen nukkuu vaan onko lääkitys liian korkra vai onko väärä.
Olisin kiitollinen jos ottaisitte oman näkemyksenne
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vaikea sanoa onko lääkitys väärä kun en lääkäri ole, (pitääkö kohtaukset poissa?) mutta otan kantaa koska itselläni samat lääkkeet käytösä jo useita vuosia.
Itse olen myös lyhyt 152cm pitkä ja painan 51kg. Keppraa menee 1500 200mg/vrk ja Trileptalia 600 900mg/vrk. Olo on vähän pökkyräinen pari tuntia lääkkeenoton jälkeen mutta tasoittuu kylä ihan hyvin. Vaikka en varmaan tiedäkään enää mikä "normaali" olo olisi ilman lääkitystä mutta itse olen tähän tyytyväinen kun en muutakaan olotilaa enää muista.
Ota ihmeessä yhteyttä hoitavaan neurologiin ja juttele oireist hänen kanssaan.
Anteeksi en huomannutkaan että olit jo asiasta puhunut lääkärin kanssa.
Mulla on pelkkä Trileptal, 900 1200mg/vrk. En muuhun osaa sanoa, mutta Trileptalista minulla tulee sellainen "pöhnäinen" olo, tunti-pari lääkkeen ottamisen jälkeen ja olotila kestää ehkä pari tuntia, kunnes hälvenee. Eli samaa kokemusta kuin tuolla toisella vastanneella.
Tuntuisi, että 20h/vrk nukkuminen ei ole normaalia. Mutta johtuuko se lääkkeistä vai sairaudesta itsestään vai mistä? Sitä on paha arvailla, kun en lääkäri ole.
Kiitos vastauksistanne
Minua on vaivannut tämä lääke annostus mutaa löytyyhän niitä toisillakin ja enenpi.
Tämä nukkuminen on tullut lääke annostusten myöte.No yritän taas jutella neurolla kun han vaan päästään sinne .
Saanko vielä kysellä kuinka usen pääset neurolle tarkistukseen
Kannattaa kääntyä yksityisen neurologin puoleen, siellä voi sitten käydä niin usein kun on tarve.
Minkä ikäinen sisaresi on?
Sisareni ikä on 60 v hän on myös dauni ehkä hänellä on myös dementtiaa puhe kävely syönti itse tämä kaikki on kadonnut tämän epilepsia myöten.Hän on vasta 4 vuotta sitten saanut tämän epilepsian.
Mutta tuntuu että ei ole väliä hänestä kun on kehitysvammainen.Tällä lääkityksellä kyllä on kohtaukset ollut pois mutta hän on niin pökkyrässä saa sanoa melkein koko päivän.
Olen kyllä ajatellut tätä yksityistä neuroliigia
Ihmeellistä jos tulee itselle lääkkeistä tokkurainen olo,eikai niitä tarvitse ottaa,eihän lääkäritkään kaikkea tiedä,määrätään vaan lääkkeitä joka asiaan,niinkuin vanhuksillekkin jos vähän on järki tallella niin kantsii katsoa kaikista lääkkeistä aina sivuvaikutukset!Eikä syödä lääkkeitä joka masennukseen ulos ylös ja lenkille!aurinkoa palvomaan.
"iloa ulkoilmasta
22.3.2011 09:48
-1
Avaa Sulje
Ihmeellistä jos tulee itselle lääkkeistä tokkurainen olo,eikai niitä tarvitse ottaa,eihän lääkäritkään kaikkea tiedä,määrätään vaan lääkkeitä joka asiaan,niinkuin vanhuksillekkin jos vähän on järki tallella niin kantsii katsoa kaikista lääkkeistä aina sivuvaikutukset!Eikä syödä lääkkeitä joka masennukseen ulos ylös ja lenkille!aurinkoa palvomaan. "
Auringonkos ajattelit pitävän ne epilepsiakohtaukset poissa???????????!!!
Hei!
Pohdiskelin tässä että voisiko väsymys johtua myös lisäksi ihan "vanhuuden" tuomasta väsymyksestä?
Jos sinusta tuntuu ettei sisaresi saa kunnon hoitoa niin käänny ihmeessä toisen lääkärin puoleen!
Mulla on ollut neuro normaalisti vuoden välein, mutta nopsemmin saa ajan tietty, jos on akuutimpaa tarvetta. Riippuu varmaan siitäkin, missä käy hoidettavana (mulla Helsinki ja HYKS), omalla aika tiukilla kai lääkäriajat. Silloin kyllä kun alun perin aloitettiin lääkitys päivystyksen kautta, oli eka aika neurolle kai n. kuukauden päästä siitä.