Länsisuomi oli hiljaa

Hollming Oy:n korkea-arvoisen entisen työntekijän 10 MILJOONAN EURON vahingonkorvaustuomiosta. Satakunnan kansa uutisoi asian.

Taidanpa vaihtaa tilausta...
6322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sekä Länsi-Suomen, että Hollmingin johtoporras ovat Vapaamuurareita.Eivät mollaa toisiaan,siinä syy.

Äänestä

Eihän länskäri aikanaan kirjoittanut mitään siitä kun eräs raumalainen lenkkari ja liikunta rätti keisari miljardööri sika oli tehnyt ympäristörikoksen ja luvatta rakentanut kivilaituriaan. Miksiköhän ei kirjoittanut

Tämä onneton porsas jäi tuomitsematta varattomana.

H E R Ä T K Ä Ä IHMISET Mutta tuomion aika on tuleva.

Äänestä

Näitä paljastuksia pitää vain saada lisää,,rosvosakkia kaikki tyynni

Äänestä

höpsis nolla kilpiset, lojaalit, uskot ja askot. tilatkaa lehti, köyhimykset.

http://www.ls24.fi/raumajaalue/osakesalkun_pyörittäjälle___kymmenen_miljoonan_lasku_3035613.html

Hollmingin entinen rahoitus- ja kehitysjohtaja määrättiin Satakunnan käräjäoikeudessa jättimäisiin, peräti 9,95 miljoonan euron vahingonkorvauksiin tappioita tuottaneista johdannaiskaupoista. Käräjäoikeus katsoi rahoitusjohtajan ylittäneen toimivaltansa ja käyttäneen Hollmingin hallituksen vahvistamien periaatteiden vastaisesti johdannaisia spekulatiivisten voittojen tavoitteluun.

Entinen rahoitus- ja kehitysjohtaja kiisti kantajayhtiön kaikki vaatimukset ja vaati niitä hylättäviksi.

Puolustuksen pääargumentti oli se, että vaikka varainhallinnan periaatteista oli paperilla sovittu, sopimusta ei käytännössä noudatettu alun alkaenkaan.

Entinen rahoitusjohtaja katsoi vastauksessaan, että todellisena tarkoituksena oli tavoitella sijoitussalkulla useiden kymmenien prosenttien tuottoja ja että johdannaisilla ei lähdetty alun perinkään pelkästään suojaamaan osakesalkkua.

Äänestä
  • Arvoisa nimimerkki "mietin näitä asioita".

    Todella kiinnostaa, mitä mietit. Kerro lisää.

    Iigorin vesirajarakentamisesta oli juttu länsi-Suomessa aikanaan, muistan jopa sakot. joku 200-500 egeä.

    Äänestä

Lännen pilalehti on nimensä veroinen.

Uutisoi viikkoa ennen sopimuksista, joita ei edes ole allekirjoitettu ja sittenkin vain osittain.

Kertoo siten uutisen , miten se näyttää kertojan edullisemmassa valossa.

Ei ota selvää asioista.

Se on paha juttu silloin kun kirjallista materiaaliakin olisi saatavissa asian todentamiseksi.

Lehden kuuluisi kertoa vain totta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asko ja Usko kirjoitti:

Hollming Oy:n korkea-arvoisen entisen työntekijän 10 MILJOONAN EURON vahingonkorvaustuomiosta. Satakunnan kansa uutisoi asian.

Taidanpa vaihtaa tilausta...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu