Olimme viikonloppuna 11-13.3.2011 Tahkolla huoneistohotellissa. OLI TOSI PETTYMYS! Esitteessä luki: A 104 Hyvällä paikalla lipunmyynnin ja siirtymähissin vieressä. Huoneistossa on täydellinen keittiövarustus (uunillinen liesi, mikro, kahvinkeitin, leivänpaahdin, tiskikone, jenkkikaappi), kaapeli-tv ja dvd-soitin, erilliset vuoteet kahdelle (voidaan yhdistää), sohvaryhmä (vuodesohva) ja ruokailuryhmä, vaatteiden kuivauskaappi, hiustenkuivaaja ja oma kylpyhuone sauna! Kohde soveltuu kahdelle aikuiselle ja kahdelle lapselle tai kolmelle aikuiselle. Tasossa ei ollut mitään vikaa, PAITSI huone oli KYLMÄ kuin jääkaappi ( vaikka ulkona pakkasta -3 ! ) ja patteri täysillä. Suihkuun mentäessä tulikin todellinen yllätys; aivan JÄÄKYLMÄÄ VETTÄ niskaan ( edellinen käyttänyt kaiken!) että se siitä hienosta saunasta ( mikä haluttiin ulkoa tulemisen jälkeen) ja suihkussa käymisestä. Kiukustuneena etsin infoa asunnosta ja tervetuloa kirjassa luki: Ja vielä pieni varoitus lämminvesivaraajan kapasiteetista: Se on mitoitettu 2 hengen mukaan, eli säiliö riittää n. 10min suihkuun (=2krt 5min) ja varaajan uudelleen lämpiäminen kestää tunteja. Seuraavassa kohdassa Lämminvesivaraaja toimii vain yösähköllä, eli uutta lämmintä vettä ei synny päivällä lainkaan! Mitenköhän kuvittelevat kohteen sopivan useammalle henkilölle kuten kohteen esittelyssä lukee? Eli eipä tarvinnut käydä koko aikana kuin yhden ihmisen saunassa, kun vesi aivan tsäkällä riitti yhdelle. Ja vasta seuraavana aamuna toinen pääsi pikasuihkuun. Mitään tälläistä ei olisi tullut mieleennikään kun vuokrataan huoneistoHOTELLI! Että koko reissussa EI VOI peseytyä kunnolla lämpimällä vedellä ja näin ollen kaikki hiihtoaktiviteetit jätettiin väliin.Nyt sitten ollaan karmeassa flunssassa, kiitokset vaan kylmän huoneen ja jääveden!
Voiko todellakin noin alkeellista olla nykypäivänä? Ymmärtäisin jonkun vuokramökin, ja siellä pieni vesivaraaja. Mutta että hotelli... josta vielä maksetaan aika korkea hinta...
Voisihan varauspalvelu edes asiasta jotain sanoa, eikä vaan mainosta saunaa millä ei ole mitään hyötyä ilman lämmintä vettä.
Ps.
Nyt nettisivulle oli laitettu:
Lämminvesivaraajan kapasiteetti riittää n. 10 min suihkuun kerrallaan, veden lämpiäminen uudelleen kestää useamman tunnin! Ei edelleenkään mainintaa että lämpiää vaan YÖLLÄ!
EI ENÄÄN IKINÄ TAHKO HUONEISTOHOTELLIIN!
7
2138
Vastaukset 7
- trollaaja1
jännä juttu kun meitä normisti 4-5 tai 5-6 henkee möksällä ja kaikki käymme saman illan aikana saunassa ja suihkussa, PER HENKILÖ jopa 2x kertaa, ensin suihkuun ennen saunomista sitten peseydytään kunnolla ja huuhtelu, lasketaan vaikka 5 x 2 jos jokainen käy 2x kertaa ja vaikka muutaman minuutin, no itse viihdyn yleensä jopa 5 min .. ja EI OLE IKINÄ KÄYNYT NIIN VIELÄ että olisi KYLMÄÄ vettä tullut niskaan, nämä on niin trolli viestejä että hohhoijjaa ::D
- ei enään koskaan
Ei ollut trolli valitettavasi.Jos kirjoittaja puhuu Tahkosta, niin tätä kyseistä vesiongelmaa ei ole muissa TAHKOLLA esim. mökeissä vaan vesi lämpeää koko ajan jatkuvalla. Ainoastaan näissä huoneistohotellin huoneissa vesi lämpiää vaan yöllä. Näin kerrottiin juuri Tahkon keskusvaraamolta.
- FEFEFE
10 MIN AIKANA KUULE PITÄS 5 IHMISTÄ KERITÄ KÄYDÄ PESEYTYMÄSSÄ, SUN OLIS KANNATTANU KÄYDÄ ARMEIJA NIIN OLISIT TOISTAMIELTÄ, TAIDAT OLLA AIKA PERSAUKINEN SÄLLI, NO EN IHMETTELE MISTÄ NÄITÄ RUKAFANEJA TULEE.
- 34onnume
IP-osoite näyttää olevan sama kaikissa kolmessa viimeisessä viestissä, samoin kuin Rukahovin huoneistohotelli-viestissä..
- javanainen
taitaa kaikki tämän palstan viestit tulla samaisesta ip:stä, joku nolife lmeisesti, no en ihmettele :D
ps. tahkolla helvetin hyvät laskukelit, tänään 10h mäessä :D
- Tahkonkävijä
Olenpa tuolla ollut monena talvena.
Nyt on virheellistä tietoa tuosta vesivarajasta ollut keskusvaraamolla. Se on jatkuvassa sähkössä. Sen sijaan, jos sauna on päällä, putoaa lämminvesivaraaja pois päältä. Tämä siitä syystä, että muutoin pitää olla järjetön sulakekoko. Ko. järjestely on yleinen ja normaali kaikissa Suomen laskettelukeskuksissa.
Eli jos käyttää lämpimän veden loppuun, sauna pois päältä ja n. 2-4 tunnin odotus, niin lämmintä vettä on taas se 200l.
Jotkut taas pitää saunaa koko ajan päällä, niin onpa ihme kun ei vesi lämpiä eikä lämpöpatterikaan.....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1571448Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️1031193Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551033Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞42856On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75837- 55797
- 70727
- 47695
- 43671
Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.175664Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä37650Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah199618Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30597Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus104565- 201544
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen59533- 106518
- 35511
Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle18492Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91478