Yksittäisiä näppäimiäkin saa läppäriin

Ihantiedoksivaan

Acer 7738G:stä oli irronnut t-näppäin ja vika oli näppäimen alla olevassa "retainer clipissä" eli pienessä muoviosassa, johon itse näppäin tulee kiinni ja jonka varassa näppäin liikkuu ylösalas näppäimistössä, pienen kumitutin toimiessa jousena hela hoidon alla.

Oli jo lähellä, että koko näppäimistö olisi täytynyt vaihtaa (53euroa työ)kunnes löysin puodin jenkkilästä, josta voi ostaa eri läppäreihin yksittäisiä näppäimiä. Mukaan tulee aina itse näppäin, retainer clip ja kumitutti.

Itselleni tuo t-kirjain tuli maksamaan postikuluineen 7,44 dollaria, visalla maksoin eli aika paljon pienempi riesa kun koko näppäimistön vaihto.

Tommonen puoti oli kyseessä : http://www.replacementlaptopkeys.com/

Toivottavasti tätä nyt ei oteta mainoksena, vaan ymmärretään että on ihmisiä, jotka ovat imuroineet tai puhdistaessa tuhonneet jonkun yksittäisen näppäimen ja ovat vaihdattaneet koko näppäimistön.

Eli jos joku tietää jonkun vastaavan puodin niin tänne vaan tietoa siitäkin!

5

7975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jackkron

      eBay:ltä saa myös, hakusanalla "keycaps" noille hatuille ja "keyboard scissors" noille clipseille.

      -J-

    • Kunhanvaankerron

      Vastaanpa tähän, vaikka vanha viesti onkin. Itse tilasin juuri sellaisesta ranskalaisesta putiikista kuin touche-clavier-portable.com. Chrome käänsi mulle sivut enkuks, niin sain tilatuksi. Visalla maksu, 7 euroa postikuluineen, siihen kuului itse näppäin, klipsi ja se "nappula" siellä alla. Myyvät siis tuommoisia paketteja, vaikka itselläki oli vain se klipsi rikki yhdessä asuksen näppäimessä. Mutta halvemmaks tuli kuin jos olisi pitäny koko näppäimistö uusia. Toimitus parissa päivässä, ei valittamista. Suosittelen.

    • MulliKulli

      Packard Bell tk81 EasyNote. Muutaman kuukauden käytetty kone, F8 näppäin hävinnyt. Acer = Packard Bell. 1 näppäin takuuaikana, 3 kk. Lähetettävä huoltoon arvio noin 2-3 viikkoa kone huollossa.

    • Anonyymi

      Elektroniikan purkupaikoista saattaa saada kannettavan koko näppäimistön alle euronkin.

      Tarkkana saa olla jos yksittäisiä näppäimiä tilaa. Joku tietty läppärimalli voi olla varustettu useammankinlaisella erilaisella näppäimistöllä, joiden yksittäiset nappulat ei ole toisten näppäimistöjen välillä vaihdettavissa

    • Anonyymi

      Tosi hyödyllinen sivu :).

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2494
    2. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      57
      2284
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      76
      2253
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1979
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1739
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1419
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1368
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1234
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1063
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      937
    Aihe