Kymen Sanomien Pääkirjoituksessa Markku Espo huokailee, että Kymen vaalipiirissä persut ovat saamassa jättimenestystä tulevissa vaaleissa. johon syynä ovat tuloerojen huima kasvu, työttömyys ja köyhyyden lisääntyminen Suomessa. Jopa valtakunnan tasolla on huomattu, kuinka Kymessä varsinkin miehet ovat rynnimässä suurimpia valtapuolueita pois nykyhallituksesta.
Hyvä Markku Espo kun tunnustit tosiasiat.
Hyvä Markku Espo kun tunnustit tosiasiat.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kyllä Lindeä, Salmista, Telarantaa, Pulkkista, Postia, Korjusta, Luumia ja muita samanlaisia jääräpäitä varmaan ottaa pattiin ja siksi se armoton vittuilu, mitä tehtailevat Kotkan persuja kohtaan.
Voisi muuten aidon oikeesti miettiä kuka pottuilee ja ketä vastaan. Kotkalaisten demarien piikkiin eräät yrittävät kaataa kaiken mahdollisen.
Todennäköisesti myös lopputalven ahtojäät, Japanin maanjäristys ja tsunami höystettyinä siellä olevilla atomivoimalaitosongelmilla on päivänselvästi Kotkan demareiden syytä!
Karrikointisi on aiheellista koska sulla ei enää muuta ole, paskat jääkööt jalkoihin persujen!
Myöhäinen kevät on punavihreitten ansiota.
Juuri tämän vuoksi emme äänestäkään suurinta vallankäyttäjää ja vääryyden tekijää vaan pikkupuoluetta SDPtä. Vuosien saatossa on huomattu että suurimmat puolueet ja vielä oikeistolaispuolueet vievät työntekijöiltä työt ulkomaille ja jättävät kansan pulaan.
Katsokaa vaikka muita oikeistopuolueita kuten Kokoomusta.
Vexillä on aivan oikea logiikka. Sossut ne kaikessa nykyjään ovat mukana ja tuovat ongelmat ja ropleemat, oli kyse mistä vain niin jollakin tapaa niillä on sormet pelissä mikä niitä aiheuttaa. Ei ropleemaa missä sossut ei olisi mukana niin jokapaikkaan ovat tunkeutuneet. Hyvä Vexi huomiosta.
Kuten seuraavassa Kymen Sanomien lehtikirjoituksessa :
Näin vaalien alla haluan kiitellä Kymen Sanomia siitä, kuinka aktiivisesti se on ottanut kantaa viime kuukausina kaupungin lukuisiin asioihin peittelemättä arkojakaan asioita.
Mieleeni on parhaiten jäännyt viime vuoden lopulla Sotek-säätiön työvoimasta kertovat uutiset, joissa kerrottiin kehitysvammaisten ja tukityöllistettyjen tilanteesta. Samoin aika nopeasti seurasivat kohu-uutiset kaupunginjohdon palkankorotuksista, jotka onneksi eivät toteutuneet. Sitten tulikin jo näyttävä juttu Kymenlaakson Sähkön ja muiden kuntayhtiöiden palkkiojärjestelmistä ja henkilöistä, jotka näitä bonuksia oikein saavat. Samassa aiheessa mainittiin myös kaupungin korkeapalkkaisempien virkamiesten ansioista ja bonuksista.
Kymen Sanomat kertoi ujostelematta myös, että kaupunki joutuu maksamaan lähes miljoonan Karhulan Kuntoutuskodille, joka oli vuosia taistellut saadakseen oikeutta. Onkin hienoa, että saamme lehdestä lukea kaupunkiin liittyviä asioita, vaikka ne kaikki eivät aina olekkaan mielyttävää tekstiä.
Ehkä kuitenkin valkaisevin juttu on viime viikkoina ollut kaupungin tekemä sopimus virolaisen pesulan kanssa, josta on poikinut ikäviä juttuja aina valtakunnan arvostetuimpiin lehtiin ( Suomen Kuvalehti ja Kauppalehti ) saakka. on erityisen hienoa, että media selvittää perinpohjin kaupunkien hankintasopimuksia, jos niissä epäillään olevan mittavissa määrin pahoja epäselvyyksiä. Tälläiset asiat kun pitääkin kaivaa viimeistä piirtoa myöten julkisuuteen, koska hankintalaki kilpailutuksineen ulottuu niin monen tavallisen ihmisen omaan arkeen tai työympäristöön.
Kun lehdet kertovat asioita perinpohjin niitä tutkien, on meillä äänestäjillä paljon helpompaa arvioida niitä puolueita, jotka näidenkin mainittujen esimerkkien takana lymyilevät. Jokaisen velvollisuus on äänestää, koska jos sen jättää tekemättä, niin ei ainakaan voi syyttää mediaa huonosta informatiosta. Kymen Sanomissa nämä suurimmat uutiset ainakin on tuotu näyttävästi esille.
KySa 1.3.2011
Tässä tämän kaupungin valtapuolueen näyttävämpiä tekemisiä, josta voi päätellä antaako sille äänensä vai ei.
Tarkkailtu on monia vuosia, eli missä demarit häärii ja päälle päsmäröi niin siellä helvetillinen TSUNAMI ONGELMA .Kunnat ovat kuin neutronipommin jäljiltä.
Touhuillaan aiheuttaneet pohjoisJapani ilmiön Suomineidolle, ja vielä 1995 Lipponen vei neidoltamme neitsyyden naittamalla Suomineidon mr. EU:n kanssa.
kansa tietää ja muistaa ja muisti vain paranee vaalien alla.
Sinä nyt unohdit kokonaan sen, että demarit myös syövät pieniä lapsia, eivät nämä sinun tsunamijuttusi oikein vakuuta, kun kiihdyksissäsi unohdat tällaiset perusasiat.
Haha, juuri tätä perussuomalaista tapaa valehdella. Tulla nyt pokkana väittämään että tsunami on SDP:n vika. Tuosta kommentista huomaa aika hyvin millaista väkeä Persut ovat. Jokainen muu ymmärtää ettei SDP ole syyllinen tsunameihin ja maanjäristyksiin.
Kummallista väkeä olette. Ihme että saatte olla vapaana.
Säälittävä olet, kun otat tosissasi moiset ääripään vedot ja vielä väitteinä vaikka lauserakenne on enemmin vittuilevassa sävyssä. Et varmaan tajua mitä luet ja et ainakaan tajua sitä miksi luet.
Älä ala vetämään lausettasi takaisin. Se ei kuulu suomalaiseen moraaliin.
ja persuja äänestämällä kokee karvaan tappion vaalien jälkeen.
Kuka on käskenyt sinua äänestämään persuja ? Ainahan voit äänestää kristillisiä, vihreitä, keskustaa tai vaikkapa muutospuoluetta.
Demareita äänestäneet ovat kokeneet karvaita taloudellisia tappioita kun ovat lentäneet tehtaista pihalle työttömiksi ja sen jälkeen eivät ole kelvanneet edes rakennustyömaille, kun niissä jylläävät halpatyömarkkinoiden alipalkatut orjat. Demarit myös ylläpitävät tukityöllistettyjen orjatehtaita, joista vain murto-osa saa jatkossa oikeita palkattuja töitä oikeista työpaikoista. Ja näillä tukityötempuillako demarit sitten kehuvat olevansa työläisten ainoa ja oikea puolue.
Jos vaihtoehtona ois vain demarit, jättäisin äänestämättä, onneksi on muitakin vaihtoehtoja kuten mm. persut ! Valinta on vapaa,kansanvallan puolesta.
No hei! Kato nyt noita persujen ehdokkaita mitä meille Kymessä tarjotaan.
Kyllä siinä on sen sekalaista porukka ja takinkääntäjää laidasta laitaan, että en mökin vessan tyhjennystä vaativampaan hommaan laittais yhtäkään noista.
Pitäis olla yritystä ja jotain näyttöjä. Ei pelkällä pyrkyryydellä ja kavereitten selkään puukotuksella pitkälle olla koskaan potkittu ja muutahan nuo ei osaa, kuin sen persujen mantran hokemisen ja lässytyksen.
sinunlaisen ne vetäisee heti, jotta pääsevät eteenpäin. Sitä värikkäämpää on kun takissa on useita värejä, joita käänelllä. Irtovuoret on hyviä. Niitä kun vaihtelee, niin se antaa värikkyyttä lisää. Silloin ei ainakaan heti voida tunnistaa yhdeksi ja samaksi ja välillä voi käyttää ilman vuortakin.
Kerran yhdestä kahvilasta lähdettyä kaverini sujautti takin ylleen tuolilta väärinpäin niin, että vuorikangas oli päälläpäin ja huomasi vasta kun vanhempi pariskunta mulkaisi vihaisesti ja ne taisi muistaakseni sanoa, että miksi se punainen tuulipuvun väri nyt pitää kääntää piiloon, eikö siinä muka kehtaa kulkea julkisesti.