Syömisistä vielä..

Eli saako imettävä äiti syödä jo esim.graavilohta tai maksaa? Vai onko ne vielä kieltolistalla niinku raskaana ollessa? Alkais jo tehdä mieli..:)
Ja onko kokemusta omasta syönneistä/juonneista, mitkä ootte huomannu aiheuttavan/pahentavan vauvan vatsanväänteitä? Ite ajattelin tälläkertaa kokeilla ruisleipäpaastoa jonkun päivää..(yks suurin herkuistani!:(

9

2093

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hgtrdxc

      Saat syödä mitä haluat imettäessä. Lääkkeitä tosin tulee välttää, sekin lukee niissä vältettävissä lääkkeissä. Ja alkoholia :)
      Kokis oli pahin vatsavaivojen aiheuttaja meillä. Kovat mausteetkaan eivät aiheuttaneet mitään. Toisilla aiheuttaa sipuli, ruisleipä, suklaa, maito (jos lapsi maitoallerginen), jne.

      • näin se menee

        Alkoholia ei tarvitse olla kokonaan juomatta todellakaan. Jos haluaa ottaa lasin-pari viiniä niin ei haittaa mitään.


    • kahvi...

      meidän poitsulle kahvi oli pahasta:/ei ollu hääppöstä ku aamusin tottunu juomaan,varsinki huonon yön jälkeen, mutta mitäpä sitä ei tekis rakkaansa puolesta:D

    • Miten te sitten osaatte ns.erotella sen jonkun aineen, mikä vaikuttaa vauvan mahaan? ..kun jos esim syötte suklaata ja kahvia jonakin päivänä ja vaikka kokista tai ruisleipää seuraavana.. ja mikä on se määrä mistä vaivat jo tulee?

    • hgtrdxc

      Meillä kyllä huomasi hyvin selkeästi tuon kokiksen sopimattomuuden. Vauva oireili vatsallaan heti, kun olin juonut kokista ja imetin. Myös vauvan ollessa vielä vatsassa, sai aina hikan kokista juotuani...

      Ja kokeilemalla nuo selviää. Joskus selkeästikin joku aine/ruoka aiheuttaa vauvalle vatsavaivoja, joskus täytyy vain kokeilla jättää jotakin pois esim. 3 päiväksi ja sitten taas jotain muuta, jne.

    • fisutt

      Minulla ei vaikuttanut vauvan vatsaan mikään syömäni imetysaikana. Pystyin syödä ihan mitä vain.

    • imetys

      minulla taas vaikuttaa vauvaan heti jos olen vähänki herkutellu.suklaat.sipsit.omena.purkat.sinappi.ruisleipä.limsat.
      tässä oli ainaki osat jotka tekevät vauvan mahan kipiäksi kun imetän.
      tuntuu kyllä että kaikki olisi minulta kieletty mutta vauva on sen arvonen ettei raukan tarvi huutaa pää punasena.

    • kgspirethwsph

      Minulla on yhdelle lapselle tullut maidosta mahavaivoja. Ja sitä kesti vain noin kolmisen kuukautta, eli hän ei ole maitoallerginen ollut sen jälkeen. Muilla lapsilla ei ole ollut mitään, eli olen saanut syödä ja juoda ihan vapaasti.

      Ainakin meillä ne vaivat alkoivat heti seuraavasta imetyksestä sen jälkeen kun olin maitotuotteita syönyt tai juonut. Eli jos vauva alkaa itkeä mahaansa, niin kannattaa miettiä sitä, mitä on syönyt viimeisten tuntien aikana, ei niinkään sitä, mitä on syönyt edellisenä päivänä. Meillä mahavaivoja kesti noin vuorokauden siitä, kun olin juonut maitoa, mutta sitten keksin, että kun hän alkoi huutaa, niin annoinkin sen vuorokauden pakastimesta lypsettyä maitoa, jolloin huuto loppui suhteellisen lyhyeen. Muussa tapauksessa kesti sen vuorokauden.

    • RSH

      Minä saan syödä ihan mitä vaan ja pikkuinen ei ole oireillut ikinä mahaansa. Ikää on nyt kolme kuukautta joten tuskinpa mitään vatsavaivoja enää edes tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      107
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      766
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe