Missä ovat nyt ne Toivakan talousviisaat jotka vaihtoivat maa-alueita paikallisen yrittäjän kanssa 90-luvun alussa? Toivakka on taas yksi niistä kunnista joka tekee päätöksiä ulkopuolisen konsultin lausuntojen perusteella. Koskaan ei ulkopuolinen tiedä kunnan ja kuntalaiste asioista enemmän kuin he itse. Tällaiset päätökset vääristävät koko kunnan identiteetin ja kaiken jonka varaan se on rakentunut vuosisadat. Mikään konsultti ei voita järkeä. Toivakan kohdalla järki kyllä taisi mennä maanvaihtokauppojen yhteydessä.
Toivakka nyt
Järki päässä
268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Talousviisaat taitavat olla nykyään pelkureita ja raukkoja jotka suostuivat aikoinaan paikallisen yrittäjän vaatimuksiin uuden kunnanjohtajan avustuksella.
Liekö vieläkin sama politiikka? Konsultin palkkaaminen hoitamaan talousasioita viittaa siihen, että kukaan ei ymmärrä taloudesta mitään. Ja syy on se, että ei ole enää omaisuutta mitä hoitaa. On vain suuri määrä paperinpyörittäjiä joiden palkkamiseen menee loputkin varat.
Ei ymmärrä ei. Ja Toivakka on lisäksi niitä kuntia joihin ei uusia asukkaita edes haluta. Keskustanvihreä väri kuin vain haalenisi ja piiri pieni pyörii alkaisi pyöriä liian isolla joukolla. Ei kohta Toivakka maailma enää olisi vain syntyperäisten kyläjäärien hallussa.