hajosi? Mikä teille tuli vai kuka tuli väliin ja miksi?
Miten lapset reagoivat kun isä jättää? Miten lapset nyt jaksavat ilman isää?
Miten lapset reagoivat kun isä jättää? Miten lapset nyt jaksavat ilman isää?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eivät lapset ilman isää ole vaikka perhe hajosi. Loppujen lopuksi tapaavat ehkä isäänsä enemmän eron jälkeen kuin ydinperheen aikana. Kun olimme ydinperhe isä kävi kotona vaihtamassa vaatteita, joskus syömässä ja nukkumassa. Ei jäänyt aikaa lapsille. Mutta nyt eron jälkeen hän ottaa joskus lapset jopa kahdeksi yöksi luokseen. Joten lapsilla on nyt enemmän läsnäoleva isä kuin koskaan ennen eroa.
Uskoin pitkään että toinen nainen tuli väliin mutta kyllä meidän parisuhde oli väljähtynyt niin pahasti että siihen todella mahtui toinen nainen. Mies sai kaipaamansa arvostusta, rakkautta ja seksiä. Minulle mies oli itsestäänselvyys jolle en kaiken arjen pyörityksen keskellä jaksanut juuri huomiota ja arvostusta antaa.
Meillä oli taas niin, että kun mies lähti, oli hän kuitenkin meidän kanssa tekemisissä monta kertaa viikossa. Mutta sitten kun tuli se kolmas osapuoli, niin hän sekoitti meidän perheen niin totaalisesti, että lapset jäivät kokonaan, ja puhelimeen ei vastattu, ja mies oli kun per.seen ammuttu karhu aina.
Mies muuttui niin ääripäähän, ettei voinu kuvitella että hyvästä perheenisästä tuli uuden eukon myötä hirviö!
Meille tuli miehen työ "väliin", ja tästä johtuen, ajan kanssa tuli väliin myös toinen mies. Eipä paljon ex-mies kotona viihtynyt, kun lapsemme oli pieni. Kaksi vuotta hänelle asiasta puhuin, että tilanteen on muututtava - tällaista ei jaksa kukaan. Eipä piitannut mies ei..
Sittenpä tapasinkin nykyisen mieheni. Voi miten mukavaa ja helppoa hänen kanssaan oli. Ja niin siinä kävi, että otin lapseni isästä eron. Erosta on nyt tänä päivänä kulunut jo melkein 3 vuotta - päivääkään en ole päätöstäni katunut.
Isä näkee lastaan joka toinen viikko, meillä katsos on vuoroviikko systeemi. Ikinä, en ikinä voisi kuvitellakaan että lapsen täytyisi elää ilman isäänsä!
Valitsiko miehesi siis toisen miehen, eli tuli ulos kaapista(nne)? Sattuuhan sitäkin.
niin luki?
Avioparin väliin tuli mies, muttei sanottu, että tuliko uus mies vaimolle vai miehelle.
Itse oletin vaimon löytäneen uuden rakkauden.
Mies koko että lapset häiritsee häntä ja pilaa hänen elämänsä. Ei tarvittu kun yksi rohkea ihminen joka ei keinoja kaihda, ja ottaa kenet saa, niin mies lähtee kun ei jaksa lapsiaan.
Onneksi lähti, siitä huomasi, ettei mies ole koskaan lapsiaan rakastanutkaan, vaikka heitä kovin aikanaan halusi.
Halusi näyttää suvulle ja kaikille, että hän on hyvä ja pätevä isä, mutta hui hai.. kun lapsiin kyllästyy niin nehän voi heittää äidin vastuulle.. miehethän ei lapsista välitä.