Kuinka helppoa on taloyhtiön hoito rivitaloyhtiössä? Päätetäänkö asioista demokraattisesti, vai onko jotain "klikkejä", jotka jyräävät muiden mielipiteet? Kuulemani perusteella näin saattaa helposti käydä. Olen ajatellut ostaa rivitaloasunnon, minulla on kokemuksia vain kerrostalosta.
Asioiden hoito rivitalossa
7
779
Vastaukset
- NiinVarmaanTäälläkin
Samanlaisia klikkejä on varmaan kerrostaloissakin, jos on ollakseen. Tietysti ihmiset muodostavat ryhmiä ja keskustelevat asioista ja jokainen ajaa omaa etuaan. Mutta näin se on kaikessa.
Itse asun ikäväkseni rivitalossa, jossa on kolme asuntoa ja yhdella asunnolla on osake-enemmistö ja sellaista EN todellakaan suosittele kenellekkään. Mun mielestä sellainen pitäisi lailla kieltää. Muilla asukkailla ei sanan sijaa juuri mihinkään.
Täytynee muuttaa. - 4gt 45 g4t56 5ty htg
Kompataan.
Kimppakiva ei vaan toimi, on se nähty. Ite isossa rivariyhtiössä. Muutama osake päättää kaikista asioista, ihan meininki kuin neuvostoliitossa tai pohjois-Koreassa. Kaikki aina päin vittua ja todella röyhkeää. Hah, teettivät kylppäriremontit "vaiheittain" eli ensin niille, "sitten joskus myöhemmin muille. Piti äristä tasa-arvopykälästä, että se remppa tehtiin sitten kaikille.... - rivarihelvetistä
Pienessä rivarissa yhtiökokoukset ovat nopeasti ohi ja useasti asioita valmistellaan jo etukäteen "pihaparlamenteissa". On tavallaan oma mokansa, jos ei pidä puoliaan ja perustele näkemyksiään kunnolla.
Totta kai rivarissa ongelmana on usein suomalaisten suuri tahto saada elää kuin okt:ssa ja kohdella naapureitaan kiusallisina häiriköinä. Aina sieltä joku intoutuu pullikoimaan ylitse muiden, mutta kampoihin vaan. Olen asunut 16 asunnon rivitaloyhtiössä vuosia, ja viihtynyt hyvin.
Yhtiökokouksissa on tehty suht isojakin päätöksiä, kylppäriremonteista, salaojien uusimisista yms. Koskaan ei ole tarvittu äänestystä päätöksissä.
Mukavin asumismuoto verrattuna kerrostalo- tai omakotitaloasumiseen, jos olet ihminen, joka haluaa olla "tekemisissä" naapurien kanssa. Sitä toki edellyttääkin, jos haluaa, että asiat sujuvat.- Koti vain parheellen
Rivitalossa pitkään asuneena ihmettelen naapurin uteliaisuutta. Edes väliaika (pensas ) ei estä uteliasta naapuria.
Kannattaa muistaa, että rivitalossa huoneistoon kuuluva piha-alue on huoneistoon kuuluvaa piha aluetta ja kuuluu yksityisalueen piiriin, ei naapurin mellastuskenttä eikä uteliaan virikealuetta. Virikkeet ja harrastukset on keksittävät muualta, eikä naapuria kyttäämällä.
Jo taloyhtiöön muutavan käytöstapoihin kuuluu ottaa asioista selvää, että mikä on käytäntö missäkin asiassa. Ja joka taloyhtiössä on järjestyssäännöt. - hiljainen taloyhtiö
En nyt oikein ymmärrä, että mikä rivitalosta tekisi sellaisen, että asioiden hoito olisi vaikeampaa kuin kerrostalossa? Kolhoosi mikä kolhoosi, kerrostalo, rivitalo, samaa asiaa eri paketissa.
Asioiden hoitaminen riippuu täysin yhtiöstä. Meillä on 25 asunnon rivitaloyhtiö, asukkaita vähän yli 40. Yhtiökokoukseen osallistuu sen verran porukkaa, että saadaan just ja just hallitus kasaan. Suunnittele siinä sitten tulevaa, kun asukkaita ei kiinnosta oman taloyhtiön hoito. Noh, se on sentään hyvää, ettei valituksiakaan tule koskaan. Kukaan ei kommentoi koskaan yhtään mitään. - Josef Stalin.
Riippuu yhtiöstä.
Pienessä ihmiset sentään tuntee toisensa ulkonäöltä, tuurillaan asioista jopa saadaan sovittua. Suuressa kukaan ei tunne toisiaan, eikä edes näe hallitusta tai jetään muutakaan kuin kerran vuodessa yhtiökokouksessa, silloin jotkut päättää ja muut ihmettelee, että mistä päätetään.
Kimppakiva on hankala asia. Aina olemassa ihmisiä, jotka haluavat "valtaa" ja perustelevat klikkejään ja "kähmivät" pihaparlamenteissaan. Sinällään naurettavaa, mutta joillain vain on luonteessa koittaa olla laumanjohtajia, oli kykyjä tai ei.
Meillä asiat sen verran sekaisin, että kukaan ei välitä yhtään mistään. Iso yhtiö, hallitus sisäpiirirunkkuja, kukaan niitä tunne. Huvittavaksi asian tekee, ne on enimmäkseen nuoria, aina samoista asunnoista. Ne pyörittää jotain asuntorinkiä, asuvat muutaman vuoden, sitten tulee uusi asukas, joka valitaan hallitukseen, sitten taas sama jossain toisessa asunnossa. Ihmiset vaihtuvat, mutta hallituksen jäsenet asuvat aina samoissa osoitteissa.
Kyseessä jehovan todistajat. Suomessa 80 000 asunto-osakeyhtiötä. Jehovia 20 000. Periaatteessa kehno tuuri, että sattui samaan yhtiöön useampi ehova, jotka siis ovat aina hallituksessa, riippumatta nimestä.
Lisäksi hallituksessa on jokin kiintiö, että yhden pitää olla paikallisesta kaupungisosa-seurasta ja yhden jostain vitun kiltasta. Viiteentoista vuoteen olen tuntenut itse vain yhden hallituksen jäsenen, joka huudatettiin meidän muitten taholta hallitukseen yhdeksi kaudeksi. Se istui sen kauden, myi kämppänsä ja muutti samantien pois.
Eli ota näistä nyt selvää. Kaikkihan menee näennäisesti demokraattisesti. Ihan kuin suomen hallituspolitiikka. Suurin vaalivoittaja, persut menee oppositioon. Suurin häviäjä, Vihreät sanelee ehtoja, että suostuvat hallitukseen....
Ei ole olemassa demokratiaa, se on vain sanahelinää, millä vääristellään asioita. Neuvostoliitossahan valta oli kansalla.
Eli klikkejä kyllä piisaa joka lähtöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 293848
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422792Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial562330Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2182321Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191560Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip561541- 971419
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631304Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951235