Kolminkertainen savukaasujen kierto

Luin vanhaa sauna-lehteä missä mainostettiin Elkotekin kiuasta missä on kolminkertainen savukaasujen kierto. Mitä mahtaa tarkoittaa koska en muuta infoa löytänyt?
19506
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Eiköhän tuo nimi jo kerro miten toimii . Isotöinen.

Äänestä

Ajattelin lähinnä sitä että joku tuotteeseen tutustunut hieman valistaisi toteutustapoja miten kierto on saatu kolminkertaiseksi? Kuvassa kun on vain perinteinen peltilaatikko eikä itse rakenteesta voi päätellä mitään.

Hyvä hyötysuhde on tällä palstalla muodostunut lähinnä vitsiksi kahden kiuasvalmistajien toimesta . Kas kummaa jos seuraava viesti käsittelee hormilämpötiloja tai isojen tulipaloja..

Äänestä

Tuskin tuota tehdään , kun EU sta haetaan dinspanssi ( ei kannata kunnon kiuasta tehdä )
Kauppa , myy kiukaan 300 - 400 € tuosta yli on liikaa .

Äänestä

Mikä v&ttu teitä kahta hormitohtoria oikein vaivaa?
EUnokilta ministerilointi on hakemassa kirjallista lupaa jolla saadaan kiellettyä isojen paloriskien valmispönttöjen valmistaminen ja myynti. Miten p%rkeleessä sinä ja riesareiska ette sitä tajua vaan kuvittelette niiden hakevan jonkin ihmeen salaliittoteorian pohjalta vapautuksia isojen tuotteille??

Totta, kauppa myy peltilaatikon 300 - 400e. Jos samasta laatikosta pyytää 1000e ei liene epäselvää kumman kuluttaja valitsee omaan saunaansa?

Siinähän itkettä aameneen asti isojen mitä milloinkin kun ei omat kiukaat mene kaupaksi. Helpottaa varmaan elämistä kun omista mokista ja epäonnistumisista voi syyttää muita? Se ettei kuluttajille kelpaa teidän kiukaat ei valitettavasti ole isojen vika.

Äänestä

Kyllähän kiuas kelpaa kunhan hyötysuhde on yli 65 % .
Hinta ratkasee tuonjälkeen .
Yhteiskunnan pitäisi olla kuluttajan puolella ( tuonverran )

VAATIMUKSENA SUOMEEN HYÖTYSUHDE YLI 65 %

Äänestä
  • Miksi yli 65% kun sydärin kaltaiset labyrintit menee myyntikieltoon koska huoltaminen tuli samalla pakolliseksi päästöjen lisäksi? Kivi-iki kierukat ilmestyy isojen kiukaisiin koska ne on halvat, nopea valmistaa ja huollettavissa. Voi joku kiertoilmauunien savukanavat kopsata kiukaaseenkin kuten sydärissä mutta toteutustapa tulee olemaan toinen pakollisen huoltamisen takia. Onhan Harvialla nyt jo kiuas joka säätelee ensiön- ja toision automaattisesti joten eiköhän nuo osaa savukanavatkin jatkaa??

    VAATIMUKSENA HYÖTYSUHTEEN TILALLE KOKONAISHYÖTYSUHDE. Päästöillä ei sauna lämpeä.

    Äänestä

No onhan tuo parempi kuin se että olette vaatimassa isojen kiukaiden myynnin kieltoja milloin milläkin verukkeilla jotka aina myöhemmin selviää valheiksi.

Yhteiskunta on senverran kuluttajan puolella että kymmenen vuoden päästä tavallisella ihmisellä ei ole varaa omistusasuntoon kiitos juuri näiden energia- ja päästörajoituksien. Siinä ei paljon purista menikö saunottaessa halkoja yksi vai kaksi enemmän vai vähemmän kuin viime kerralla.
Tulisija jota käytetään lämpöenergian tuottamiseen ja sitomiseen 24h/7vrk/viikossa on hiukan merkityksellisempi asia kuin kerran kahdesti viikossa tunnin kaksi lämmitettynä oleva vapaaehtoinen saunominen. Sekin hoidetaan sähkökiukaalla ja kesälomalla vain rantasaunaa lämmitellään puulla. Siinä kalikalla parilla ei ole niin pienintäkään merkitystä.

Äänestä

Eteenpäin on menty , tavoite yli 65 % ei pitäisi olla kummoinenkaa ( Käyttövarmuus on tärkeämpi kuin 72 % hyötysuhde )

Tuo viimeinen % heikentää käytettävyyttä .

Äänestä
  • Kokonaishyötysuhde on huomattavasti oleellisempi asia kuin palamishyötysuhde minkä voi määritellä testitilanteessa polttotekniikan hallinnalla.
    Palamishyötysuhde on sama asia kuin esim. auton ilmoitettu polttoaineen kulutusmäärä/100km. Riippuu miten painava kaasujalka on.

    Palamishyötysuhde on vain oletusarvo.

    Eteenpäin on menty (kiitos isojen?) siinä ettei hormia voi jatkossa lämmittää jos haluaa läpäistä päästömääräykset.

    Käyttövarmuus on siinä mielessä tärkeä koska jos tulisijan savukanavia ei voi huoltaa, menetetään lämmönsiirto-ominaisuudet tai ne ainakin heikkenee oleellisesti. Karsta tulipintojen ja kivien välissä toimii jopa eristeenä. Palamishyötysuhde pysyy samana mutta lämmönsiirto-ominaisuudet menetetään jos huoltaminen ei onnistu. Lisäksi veto heikkenee ja palaminen ei saa tarpeeksi pitkässä juoksussa happea ja ongelmat on monimuotoisempia. Pahimpana hormin noettuminen kitutulen takia..

    Äänestä

Ei välttämättä. Esim. Porinmatissa riittää kun nostaa keittolevyn pois ja sivukanavat saa 100%:sti nuohottua. Toisena esimerkkinä kivi-iki missä kiertopituus on vähintäänkin sama, huollettavuus ei ole ongelma säännöllisen muodon ansiosta.
Käyttövarmuus ei ole tärkeämpi eikä sitä tavitse murehtia koska uusien määräysten vaatimuksesta huollettavuus on jatkossa pakollinen.

Äänestä

Huomaan, ette ole perillä tulevista ( 01.97. ) " testisuosituksesta " koska puhutte tuollaisia.
Ensinnäkin sekotatte hyötysuhteen / tehoon .
Hyätysuhde on Käänteis-arvo : häviölle jonka laite toimiessaan aiheuttaa.

Olis kannattanut olla mukana . ( olin jo vuodesta 1964 )

Äänestä

Ensimittaus jossa olin mukana . -50 luvulla , kolilämmitteisessä höyrylaivassa .
Mitattiin koli lapioimalla renkaaseen joka sitten lapioitiin tulipesään .
Myös mitattiin tuhkanmäärä samassa ajassa .
Tottahan kone ja täkkiosastot oli mukana .

Tuo rengas oli tietyn kokoinen n 100 l
Luultavasti saatiin tietää polttoaineen lämpöarvo ( vertailutieto )

Seuraava hyötymittaus Rautaruukin Raahen Voimalaitoksen II -kattila 1964
1965 Högforssin suurin tuliputkikattia .( Tuon kattilan hyötysuhde saatiin selville
mittaamalla häviöt )
Tänään on tullut päästö vaatimukset jotka täytyy kiukaan täyttää , sitten vasta hyötysuhde.

Äänestä

Joo,o. Huippumoderni CE-peltilaatikko mikä tekee suurta pilaa aiheesta Suomalainen sauna.

Päästöt määrää jatkossa miten kiukaat jatkossa rakennetaan, ei kiukaan käyttötarkoitus.

Äänestä

"Meni jo17.3.2011 23:09 - No onhan tuo parempi kuin se että olette vaatimassa isojen kiukaiden myynnin kieltoja milloin milläkin verukkeilla jotka aina myöhemmin selviää valheiksi."
________________________________________________________
Ei suinkaan hormikiukaiden myynti kuluttajille ole kielletty, olkoon hormilämpötilat mitkä tahansa, mutta liittäminen T600 hormiin on laiton viritelmä, jos hormissa roihuaa >700 C. asteinen liekipalo.

Molemmat ovat lailllisia yksinään mutta yhdistelmänä laiton.

Äänestä
  • JOKA ON YKSIN

    Puolustamassa kuluttajaa .

    Äänestä

Ota reiska iltalääkkeesi ja lepää hiukan. Jaksat sitten aamulla jauhaa taas tuota yhtä ja samaa paskaa mitä olet jauhanut vuodesta toiseen.

Äänestä

Hei

Kiukaan rakenne on toteutettu siten, että savukaasut menevät kolmen palotilan kautta ennenkuin lähtevät piippuun. Hyötysuhde ja palaminen tehostuvat sekä puun kulutus pienenee.

Äänestä

Saitko fudut sisustuslasin myyntitehtävistä?

Äänestä

täh?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elkotek kirjoitti:

Luin vanhaa sauna-lehteä missä mainostettiin Elkotekin kiuasta missä on kolminkertainen savukaasujen kierto. Mitä mahtaa tarkoittaa koska en muuta infoa löytänyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu