Kauan aikaa sitten Turkuun suunniteltiin mahtavaa ankkaporsaspatsata, joka olisi ollut Turun linnan kokoinen ja harjasselkäinen! Nimi ANkkaporSAS lyhemmin Ansas kuitenkin huomattiin liian selväksi viittaukseksi Turkulaiseen nimimieheen. Niinpä sitä ei sopinut sijoittaa stamaan turistien naurettavaksi. Olisihan se siellä ollut koeana ihan eri luokkainen, jopa ns. persujen hyväksymä perinnetaideteos.
Kaupungin taidehankinnoilla kuuluisuutta jo siihen aikaan hankkinut Maisemaliikelaiotos keksikin sjoittaa sen värinsä takia ympäristöönsä sopivana Caribialaisen akvahotellin mainokseksi. Nimikin muutettiin häveliäämmäksi POrsaSANKAksi lei Posankaksi. Arveltiin, että suurin osa turkulaisista ei enää osaa yhdistää sitä em. turkulaiseen nimimieheen, vaikka onomatopoeettiinen yhteys oli mitä ilmiselvin.
Tänä iltana TurkuTV tarjoaa meille aidon - valtuutettujen aikanaan kiljuen hyväksymän - silloin ilmaiseksi mainostetun, mutta nyttemmin kalliiksi osoittautuneen aidon Posankan.
Kaupungin taidehankinnoilla kuuluisuutta jo siihen aikaan hankkinut Maisemaliikelaiotos keksikin sjoittaa sen värinsä takia ympäristöönsä sopivana Caribialaisen akvahotellin mainokseksi. Nimikin muutettiin häveliäämmäksi POrsaSANKAksi lei Posankaksi. Arveltiin, että suurin osa turkulaisista ei enää osaa yhdistää sitä em. turkulaiseen nimimieheen, vaikka onomatopoeettiinen yhteys oli mitä ilmiselvin.
Tänä iltana TurkuTV tarjoaa meille aidon - valtuutettujen aikanaan kiljuen hyväksymän - silloin ilmaiseksi mainostetun, mutta nyttemmin kalliiksi osoittautuneen aidon Posankan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sää oot Tampereelt !
Tamperelaiset mitään ymmärrä.
Se negistely kaupunki-jäsenyyttä kato.
Ehkäpä kaupungeilla pitäisi olla jättiversiot samanlaisista eläin-kivipatsaista kuin Liettuan Ukmergessa. Sieltä löytyy sellainen hellyyttävä kuin Dog Keksas.
Nyt vain turistimatkalle! Muistakaa myös pistäytyä Virossa ja haukata Tallinnassa vähän VLND Burgeria! Siinä voi alkaa mielen ahtaumat väistyä, hämähäkinverkot siivoutua pois ja tilat remppautua avarammiksi.
Tai sitten voitte valittaa päivät pitkät kuinka kaikki mistä ette tykkää on kommunismia ja seuraavaan hengenvetoon toisella palstalla kuinka kapitalisti-yhteiskunnan tarjonta on täyttä p***aa ja ette tajua hetkeäkään koko ristiriitaa. :)
Mutqu..... sehän vaatis sitä, että vaivautuis ostamaan matkan ja käymään jossain........ eihän se käy, mä jaksan vaa istuu sisällä pimeessä ja dissaa "sateenkaariväkee" kun naiset on antanu mulle jatkuvasti rukkasii.... tai siis mä jaksan vaan istuu sisällä pimeessä ja dissaa kaikkee.
On se KAMALA porsas tien vieressä,saisivat viedä helkuttiin!! Ei mikään kaunistus,niinkuin ei ole se VAALEANPUNAINENKAAN hotelli !! Eikö muuta väriä löytynyt! Kun tulee Turkuun,aina se porsas pistää silmään ja aina sanon YÄK JA yäk koko hotelli !! Poistaisivat Porsaan!! Pilaa koko maiseman !! Ikinä en ole hotellissa ollut,enkä mene niinkauan kuin se on niin vastenmielisen värinen !!!! Minusta EI sovi hotellin väriksi ! Porsas POIS ja hotelli kauniin väriseksi !!
Posankka on onnenhevosen ohella Turun ainoita julkisia taideteoksia, joita tavallinen töllin äijäkin ymmärtää. Se on persoonallinen, hauska, nuorekas ja "aukeaa" lapsillekin ilman taideakatemian koulutusta.
Saisivat vielä siirtää tai tehdä sille kaverin jokirantaan sen hirveän pyörillä varustetun sinisen levyn tilalle. Siinä on oikein tyyppiesimerkki mitä tekotaiteellista paskaa "taiteen tuottajat" viinihöyrypäissään saavat aikaan, kun kaupungin piikki on auki "taidetta" varten.
Hyvä idea. Sen Posankan vois siirtää sinne sinisen paskavankkurin päälle istumaan ja lyödä sille se Pepen kirves päähän. Johan olisi taidetta kerrakseen. 2011 kulttuuripääkaupunki olisi maineensa veroinen.
Oho, ylennetään sut saman tien taideministeriksi, kun kopsaat jotain Pepe-meemiä internetistä. Niin muuten, tiesitkös, etten Pepe-sammakon luoja päätyi surmaamaan hahmonsa, koska internetin henkisesti lapsen tasolle jääneet kellariasustelija-rasisti-luuserit oli spämminyt Pepen hahmoa rasisti-skeidansa tueksi? Joillakin ei näköjään oikeasti ole parempaakaan tekemistä kuin purkaa katkeroitumistaan, kun se lukion unelmatyttö olikin mieluummin herrasmiehen kanssa (joka vain sattui olemaan tummaihoinen) eikä piriä vetävän henkisesti keskenkasvuisen, animetyttöjen kuvia -kröhökröhököh- -yök yök yök- juipin.
ok natei
Oho, et osannut lukea, että natseistahan tässä tehtiin pilaa. 🤭