Olen siis lukion kolmannella ja olen ensi vuonna päättänyt hakea Saksaan tai Itävaltaan opiskelemaan arkkitehdiksi. Kysyisinkin, että tietääkö kukaan millaisia pääsyvaatimuksia saksalaisilla taideakatemioilla on? Ja paljonko opiskelu Saksassa tulisi maksamaan, mikäli sieltä paikan saisi? Tarvitseeko matematiikkaa pääsykokeessa/ pärjääkö lyhyellä matikalla?
Kiitoksia jos joku vaivautuu vastata!
Arkkitehdiksi Saksassa?
ABIturientti
1
284
Vastaukset
- 998+564=00
Saksassa voi opiskella arkkitehdiksi joko taideakatemioissa tai teknillisissä yliopistoissa. Titteli on sitten sen mukaan joko Dipl.-Ing-Architekt tai pelkkä Architekt.
Muistaakseni myös Fachhochschuleissa on arkkitehtuuriosastoja. Esimerkiksi Hampurissa. Netistä löytyy tietoa.
Suomalaisella opintolainalla pärjää ja nykyäänhän voi tehdä myös töitä Saksassa vapaasti.
Pääsyvaatimuksista en ole nykyään varma mutta aikaisemmin opiskelijat otettiin ihan vain paperien perusteella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082545
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo411691Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1431315Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2971141Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3161109Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen231063Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe571053- 55946
Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H12875Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S21843