Hei!
Kiva, kun on tämmöinen palsta olemassa.
Koirani on allerginen mm. vehnälle, sialle, ohralle, porkkanalle, perunalle, ankalle, maissille ruoka-aineista ja muutamille siitepölyille esim. timotei, koiranheinä, pujo, pähkinäpensas ja järviruoko kasveista ja pölypunkki ja varastopunkki. Eli koirani on allerginen 25 eri aineelle ja altistunut 6 eri aineelle. Onko mitään muuta lääkitystä olemassa koiran oireiden helpotamiseksi kuin kortisoni, jota koirani on saanut aina keväästä syksyyn? Koirani raapii aina itseään koko kesän jos sille ei anna kortisonia. Korvatulehduskin oli muutama viikko sitten ja se hoidettiin pois. Hyvää kevään jatkoa!
koirani allergia lääkitys
2
269
Vastaukset
- royalcanin-asiantuntija
Hei
Kiitoksia kysymyksestänne. Teilläpä onkin hieman haastavampi tilanne usean yliherkkyyden kanssa tasapainoillessa.
Ruoka-aineyliherkkyyksien osalta tilanteenne kuulostaa olevan pääosin hallinnassa, mikäli koira kutisee vain kesäisin. Tällöin kutina liittynee lähinnä mainitsemiinne siitepölyihin. Usein tällaiset oireet vaativat pientä kortisoniannosta pahimman altistuskauden ajan, jotta koiran kutina pysyy siedettävänä. Lisäksi kutisevaa ihoa on mahdollista hoitaa kosteuttavilla, ihoa rauhoittavilla shampoilla ja hoitoaineilla. Melko usein toistuva pesu siitepölykaudella on hyväksi myös ihan siitä yksinkertaisesta syystä, että ihon ärsytystä voidaan vähentää pesemällä yliherkkyyttä aiheuttava siitepöly pois. Näistä asioista kehotan teitä kuitenkin keskustelemaan vielä lisää hoitavan eläinlääkärin kanssa. Hän on myös oikea henkilö miettimään mahdollisia korvaavia lääkityksiä kortisonille.
Ravinnon avulla on mahdollista vaikuttaa ihon kosteustasapainoon ja eheyteen. Mitä paremmassa kunnossa iho on, sitä vaikeampi ulkoapäin tulevien ärsykkeiden on tunkeutua ihoon ja aiheuttaa oireita. Tärkeitä ravintoaineita iholle ovat mm. omega-rasvahapot, antioksidantit, A – ja E vitamiini sekä tietyt B-ryhmän vitamiinit. Hivenaineista sinkillä ja kuparilla on osansa ihon hyvinvoinnissa. Ensiarvoisen tärkeää on myös riittävä korkealaatuisen valkuaisen ja erityisesti tiettyjen rikkipitoisten aminohappojen määrä ruoassa. Jopa kolmasosa koiran päivittäin nauttimasta valkuaisaineesta kuluu ihon ja turkin uusiutumiseen ja puutteet valkuaisaineen määrässä ja laadussa näkyvät herkästi iholla.
Teidän koiranne ruokavaliota ei tietenkään voi noin vain mennä muuttamaan, mikäli koiralla ilmenee selkeitä yliherkkyysoireita myös tiettyjen ruoka-aineiden nauttimisesta. Edellä mainitut asiat kannattaa kuitenkin pitää mielessä ja ruokavalio koostaa niin, että se tukisi ihon luontaista hyvinvointia parhaalla mahdollisella tavalla.
Terveisin,
Henna Söderholm
ELL, asiantuntijaeläinlääkäri
Royal Canin Finland Oy - Ritva 60
Minun koirani on 15-vuotias. Syönyt raakaa hirvenlihaa ja keitettyä riisiä. Keväisin raakaa lohta ja keitettyä riisiä.Lenkitetty joka päivä. Metsästetty talvisin. Nukkuu tarhassa yöt. Syö keväisin ruohoa ja multaa. Aamupalaksi rusto. Ei ole terveysongelmia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k395298- 853782
- 503180
- 113055
- 623055
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562393Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1481902- 411878
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….101835- 181751