Eikö olekin oikein palauttaa omaisuus.

Omistajalle, eli jos huomaa että jonkun koira kakkii tielle, niin se kuuluu lain mukaan palauttaa vaikka laittamalla postiluukusta omistajalle?
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Joillakin kolmekin isoa hurttaa ja paskattavat monta kertaa päivässä kadun varsille ja jalkakäytäville. Keväällä sitten paskapöly leijuu joka puolella.
Voisi hieraista vaikka naamaan tuoreeltaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


omaisuudenpalautus. kirjoitti:

Omistajalle, eli jos huomaa että jonkun koira kakkii tielle, niin se kuuluu lain mukaan palauttaa vaikka laittamalla postiluukusta omistajalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu