Hääpuhe

MimoZZaa

Olen kuukauden päästä kaasona häissä. Kaason tehtävä tuli minulle melko yllätyksenä koska olin sellaisessa käsityksessä että aivan eri ihmiset hoitaisivat tämän homman. Olen ollut hääparin kanssa riidoissa useamman vuoden ja vasta häiden kynnyksellä olemme pikkuhiljaa alkaneet taas tulla juttuun, lähinnä juuri häiden takia. Nyt sitten kaason tehtävän myötä joudun myös pitämään puheen heille. Kaikki sanoo että puheen täytyy tulla suoraan sydämestä, mutta mitä tehdä siinä vaiheessa kun ei oikeasti ole erityisemmin kaunista sanottavaa. En halua ruveta mitään teennäistä hempeilyä vetämään koska en välttämättä oikeasti ajattele niin.
Mitähän ihmettä mä nyt sitten teen?

Ps. Mitä luultavammin ensimmäiset kommentit on että miksi lupaudut kaasoksi sellaiselle parille. Vastaus 1 on se että kyseinen morsian on ihminen jolle ei todellakaan sanota ei. Ja jos sanotaan niin se pitää huolen että loppu elämä on täyttä helvettiä. Ja vastaus 2 on etten halua taas kaikkien tuttavien vihoja niskoille kyseisen asian takia.

7

1882

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei pakko

      Siis kaason puhe ei ole mikään pakollinen kuvio. Kuka tahansa voi pitää puheen morsiusparille.

    • ********************

      Runot/yleiset puheet rakkaudesta on aina ihan käypä vaihtoehto, jos ei halua mennä henkilökohtaisuuksiin. Puheenhan ei tarvitse olla pitkä.

    • puhelo

      Voithan laatia puheen esimerkiksi selvittämällä juhlakalujen etunimien historiaa, joita varmaan löydät netistä. Lisänä voit kopsata joitain lausuntoja millä tavalla ko. horoskooppimerkit sopivat toisilleen. Näin pystyt pitämään puheen poissa henkilökohtaisista tunteista.

    • kurman

      Ei kaasolllle pueen paikkaa Hahäissä ole - Sinä pidät yksin
      ja ainoastaa huoen morsiammesta ja

      anakin pitäis vähänkait paimemtaa niitä morsiuspentuja(tarkoitan tietenkin niitä neitosia, kummityttö Ulla taisi minun häissä vähän innostua ;lie kummitätinsä vähä ylllyttämä


      Niinkuuin seppele päinen nuoiri morsian on.... Se on nsulhasen isän tehtävä se puhe
      Saa kait nykyään vastata morsiammen Isä jos ei vielä ole liian päissään, kun pääsi murheen kryynisä eroon
      Täsä ohjeeni Minä pitokookki ja Kodin Kirja uodelta 1953

      Se puhe:

      Sinä Leena. (nimi kuvitteellenin) kun nyt olet päässyt avioliiton satamaan
      pidä Mattia niin hyvänä, että keittää edes aamukahvin
      ja sitten kun sitä ikkääkin tulee.
      opetelkaa sanomaan "Kulta Rakas"
      ajast aikaa
      kun nyten ihan muista

    • jokuvaan..

      Oman veljeni häissä kaaso piti humoristisen puheen, jossa mietti hääparia esim. "millainen auto olisit, millainen eläin, mikä ruoka" jne. Ja hauskat perustelut esim.
      Sinä Matti olisit avoauto, käytännöllinen, nopea ja tyylikäs ja todellakin vain kaupunkiajoon. Kyydissäsi olisi nautinnollista olla ja vauhti huimaisi päätä!

      mutta, ei siis tarvitse mennä aina henkilökohtaisuuksiin :)
      onnea ja kestämistä!

    • wRGTAERG
    • määrääjä

      Appi voi pitää huonon puheen myös siksi,että on narsistinen.Tämän totesin vasta oltuani aviossa yli 30-vuotta.Olet varmaan hyvä ihminen älä välitä apen moitteista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      146
      2444
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      175
      1681
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1578
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1533
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      914
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      865
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      851
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      59
      815
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      798
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      745
    Aihe