Varsinkin näin kylmänä aamuna pakilla varistaa heti kun laittaa pakin päälle. Loppuu kun nostaa jarrua, vaan jos painaa kaasua varistaa taas ja jatkaa vielä, kuin ei oikein irroittaisi, jarrua painaessakaan.
Jossakin vaiheessa voi varistaa D:eelläkin, vaan ei aina ja kun lämpenee oireet D:eellä loppuvat ja pakkikin toimii lämpöisenä aika hyvin.
Lisäsin vaihteistoon varovasti öljyä ( 4dl ). Olen tarkkaillut öljyn korkeutta eri lämpötiloilla ja nyt se on 80 asteisenä aavistuksen - vaan ei paljon - yli.
Pitäisi ilmeisesti ryhtyä pruuvaamaan öljypohjaa auki ja putsata suodatin ja vaihtaa öljyt.
Onko teillä toisilla tällaisia kokemuksia. Paljonko mahtaa tarvita öljyä ostaa kun kuulemma öljy pitää vaihtää useampaan kertaan. Olisiko viisasta vaihtaa ensin parikertaa öljyt tyhjennyspumpulla ja viimeksi vasta avata öljypohja ja putsata suodatin.
Automaatti varistaa
4
501
Vastaukset
- postivankkuri
Tänään vaihdoin automaattivaihteistonöljyt kertaalleen.
"Pitäisi ilmeisesti ryhtyä pruuvaamaan öljypohjaa auki ja putsata suodatin ja vaihtaa öljyt."
Ei tarvinnutkaan "Pruuvailla" mitään öljypohjaa postivankkuristani 2001 auki. Vaihdelaatikon pohjassa oli öljyntyhjennystulppa, metallia, kuusiokolotyökalulle, tiivisteellä ja mangnettikeskiöllä.
Laskin öljyt ensin astiaan ja mittasin, 2,5L. Poljin lähi GM- huoltoon ja ostin 3L GM ÖLJY AUTOM. VEC.C AF23/AF33 luett. no 19 40 771 16,19€/ L.
Täytön tein mittatikun reiästä suppilon avulla. Laitoin ensin 2,2 L, käynnistin moottorin ja lisäilin sitten niin että öljypinta tuli 20 astetta merkkien puoliväliin. Kävin autolla 10 km lenkin moottoritiellä ja kotona en pysättänyt moottoria vaan tarkasti öljyn ja se oli sievästi 80 astetta merkkien puolivälissä.
Ajattelin ajella näin paripäivää ja tehdä sitten homma uusiksi, sitten on mielestäni riittävän suuri osa uutta öljyä. - postivankkuri
Ei auttanut ravistamiseen ölyjen vaihto, aamulla taa ravisti ihan kuin ennenkinj. Ilmeisesti siinä on jotain enemmän vialla... saa nähdä miten pitkän päälle menee ... Meinaan ajaa niin kauan kuin kulkee.
- ExOpelisti
Oliko vanha öljy vaihtanut väri tai saannut uuden tuoksun?
Viittaa siihen, että laatikko on saanut aikoinaan kyytiä ja kitkapalat ovat menossa.
Kannattaa kysästä alan huoltofirmasta, paljon halvempaa korjauttaa ennen kuin koko laatikoon ottaa ja hajoaa. Kilometrit eivät näkyneet viestissä, mutta jos kyseessä on vanha postin auto saattaa niitä olla reippaat 200.000km, vai mitä?
Miten laatikko toimii jos ajat esim 1-vaihteella etkä D-vaihteella? Laatikkohan on mitä toimivin, mutta kuitenkin kuluva osa ja ihmisen tekemä.- Postivankkuri
Öljy oli ihan mustaa.
Kun ostin, sillä oli ajettu alle 90 000 km. Nyt jotain 120 000km.
En ole testannut ilman automaattia, mitä sen pitäisi kertoa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.16810320- 552823
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan802538- 852361
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1472094Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2401928- 441392
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131375Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1151197Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34873