Kuinka vuokranmaksu määräytyy?

Olen tehnyt vuokrasopimuksen alkavaksi 1.5.
Vuokrasopimuksessa lukee, että kuun. 5 päivä on vuokranmaksupäivä...Mut näin opiskelevan yh äidiksi muuttavan on hankala repiä rahaa joka juttuun....kun pitää sijoittaa kaikkeen muuhunkin... pitääkö vuokra maksaa ennaakkoon kuulta???

Toisaalta mitä valittaa, nukkuu sit vaik kk.den lattialla....
7462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

No paljon olet kerinnyt "lapsia" hommata etkä tiedä miten vuokra maksetaan.Vuokra maksetaan etukäteen kuukauden alkupäivinä mikä on sovittu maksupäiväksi.Kirjoituksesi on provo ?

Äänestä

Mitäs jos soittaisit vuokraisännälle ja ehdotat vaikkapa 10.päivä mennessä maksua jos 5.päivä tekee tiukkaa? Siis oletuksena on että on parista päivästä kiinni, että pystyt maksamaan vuokrasi sujuvasti?

Jos todellisuudessa olet ottanut kämpän vastaan hätäpäissäsi ja nyt alat vasta miettimään miten vuokra maksetaan, niin se on sitten ihan sinun tyhmyyttäsi. Eri asia on jos vaikka rahojen maksupäivät ovat muuttuneet sinusta johtumattomista syistä.

Jos heti ALUSSA jos vuokranmaksu takkuilee, niin ei hyvältä näytä vuokranantajan silmissä. Voi helposti poikia kaikenlaisia muitakin riitoja tulevaisuudessa jos annat itsestäsi heti alku metreillä huonon vuokralaisen mielikuvan esim. 2 viikko myöhästelevät vuokrat.

Äänestä

Heh, no jo on taas vuokralaista riistetty!

"Olen tehnyt vuokrasopimuksen alkavaksi 1.5.
Vuokrasopimuksessa lukee, että kuun. 5 päivä on vuokranmaksupäivä..."

Eikä?! Röyhkeä vuokranantaja, miten se kehtaa!! Ei kai se oikeesti halua rahojaan jo 5. päivä?

Äänestä

Yleinen käytäntö on, että vuokra maksetaan "etukäteen" eli alkavan kuun alkupuolella. Eli ei vuokranantaja ole tehnyt mitään väärää sen suhteen. Et tainnut ajatuksella lukea sopimusta mihin allekirjoituksesi laitoit?

Äänestä

Noh. Eihän tuossa ole mitään epäselvää.
En muista, miten itse olen näissä vuokra-asuntojutuissa asian hoitanut, mutta vuokrasopimus alkaa tietysti kuukauden ekana päivänä. Vuokran takuuvuokran olen maksanut samana päivänä, kun olen saanut avaimet käteen. eli silloin 1. päivä. Jatkossa olen maksanut sopimuksen mukaan, esim. tuo kuukauden 5. päivä.

Äänestä

Ihan kuten olette sopineen. Yleinen käytäntö on se että kuluvan kuun vuokra maksetaan kuukauden alkupäiväinä.

Eikö olisi tylyä maksaa jälkikäteen poismuuttaessa, eli pitäisäi maksaa sen asunnon vuokraa jossa ei enää asu?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yh kirjoitti:

Olen tehnyt vuokrasopimuksen alkavaksi 1.5.
Vuokrasopimuksessa lukee, että kuun. 5 päivä on vuokranmaksupäivä...Mut näin opiskelevan yh äidiksi muuttavan on hankala repiä rahaa joka juttuun....kun pitää sijoittaa kaikkeen muuhunkin... pitääkö vuokra maksaa ennaakkoon kuulta???

Toisaalta mitä valittaa, nukkuu sit vaik kk.den lattialla....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu