Standsted aamulla?

Standsted-expr.

Ryanairin paluulento lähtee 7.35. sikäläistä aikaa. Onko kokemuksia, kuinka ruuhkainen kenttä on siihen aikaan ts. mihin aikoihin olette keskustasta lähteneet?

2

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen ollut vuoden aikana nyt kolme kertaa nuorteni kanssa Lontoossa kun Ryan on lähtenyt aamulla. Olemme aina sillälailla, että lähdemme Lontoosta bussilla siinä vähän ennen puoltayötä ja olemme Standsissä noin yhden aikaan yöllä.

      Sitten lepäilemme siellä terminaalissa satojen muiden joukossa jossain hiukan rauhaisemmassa nurkkauksessa. Meillä on makuupussit mukana. Yö terminaalissa on turvallinen kun kaikki siellä ovat ikäänkuin samassa veneessä ja terminaali on kuitenkin erittäin tarkasti valvottu alue.

      Kuljemme kentältä Lontooseen ja takaisin National Expressin busseilla. Niitä menee ympäri vuorokauden noin vartin välein. Päivisin matka kestää 1,5 tuntia ja öisin hiljaisen liikenteen aikaan noin tunnin. Hinta aikuiselta 10 puntaa ja lapselta 5 puntaa. Toinen nuoristani pääsee vielä lasten lipulla.

      Kesällä oli hiukan enemmän jonoa siinä lähtöselvitystiskillä kuin nyt helmikuusssa, jolloin ei kuuden aikoihin ollut jonoa juuri ollenkaaan. menimme lähtöselvitykseen noin kuuden aikoihin ja olimme ihan sopivasti kaikkien tarkastusten läpi. Ei tarvinnut kovasti odotella turhaan missään eikä toisaalta stressata ehtiikö.

      Se yö noin 5 - 6 tuntia siellä terminaalissa ei ole ollenkaan mikään koettelemus näin 50 v:llekään. Hyvillä korvatulpilla saa nukuttuakin.

      Mielestäni on turha maksaa sen viimeisen yön muutamasta tunnista hotellia kun pitäisi kuitenkin lähteä Lontoosta viimeistään neljältä jos aikoo olla kuudelta aamulla kentällä. Ihan mukavasti ehtii aamulla edetä koneeseen kun noin kuuden aikoihin menee siihen lähtöselvitykseen.

      Sinä taidat mennä junalla, mutta kerron kuitenkin miten meillä aina tehdään.

      Meidän hotellimme Lontoossa on aina ihan Baker Streetin bussipysäkin vieressä. Se on pysäkki johon Nationalin bussit kentälle pysähtyvät. Saamme jättää sen viimeisen Lontoon päivämme ajaksi matkalaukkumme säilytykseen hotelliimme, joten se varsinainen Lontoossa oloaika on tehokasta.

      Lippua bussiin ei välttämättä tarvitse ostaa etukäteen vaan kuljettajat myyvät niitä siinä livenä. Me kuitenkin ostamme Nationalin toimistosta etukäteen silloin paluuillaksi sellaisen liukuvan lipun, jossa ei ole määritelty tarkasti sitä kellonaikaa vaan saa matkustaa milloin haluaa.

    • ekakertalainen

      Olemme menossa Lontooseen ekaa kertaa ja meilläkin on Ryanairin lennot. Katsoin meidän kohdallamme parhaimmaksi ratkaisuksi yöpyä viimeinen yö Stanstedissa hotellissa lähellä lentokenttää. Yö ilman aamiaista ei maksanut kuin 50e kahdelta hengeltä. Jos torkkuisin lentokentällä viimeisen yön, saisin siitä niin armottoman migreenin, joten mieluummin maksan sen 50e ja nukun hyvin sängyssä. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      20
      10787
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8047
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5191
    4. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3518
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      110
      3516
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      28
      3467
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      61
      3370
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3137
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      50
      2427
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      34
      1936
    Aihe