Mainoskieltojen suodatin

Tarjousklubi.com

Sain sähköpostimainoksen Tarjousklubi.com -nimiseltä puljulta.
Yritin estää mainosten tulemisen jatkossa painamalla "Peruuta tilaus"-linkkiä viestissä. Tällöin lähti lähettäjälle vastaus, johon vielä lisäsin omasanaisen, ystävällisen mainosten lähettämiskiellon. Vastauksena tuli seuraava viesti:

Toimitus seuraaville vastaanottajille tai jakeluluetteloille on epäonnistunut:

[email protected]
Suojauskäytännöt estivät viestin toimittamisen. Microsoft Exchange ei yritä toimittaa tätä viestiä puolestasi uudelleen. Anna seuraavat vianmääritystiedot järjestelmänvalvojalle.

Seuraava organisaatio hylkäsi viestin: mail.tarjousklubi.com.

Vianmääritystiedot järjestelmänvalvojille:

Palvelinta muodostetaan: filtteri5.pp.htv.fi

[email protected]
mail.tarjousklubi.com #: Relay access denied> #SMTP#

jne. jne. yksityiskohtaisempine tietoineen. Firman nettisivulta ei tule hullua hurskaammaksi. Lienee tarkoituksella estetty mainoskieltojen perilletulo.

4

949

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T: Cyproksen Harri
    • IP on Suomessa

      81.22.249.52 IP address location & more:
      IP address [?]: 81.22.249.52 [Copy][Whois] [Reverse IP]
      IP country code: FI
      IP address country: Finland
      IP address state: n/a
      IP address city: n/a
      IP address latitude: 64.0000
      IP address longitude: 26.0000
      ISP of this IP [?]: Mediam Oy
      Organization: Webtoyou Mediateam Oy
      Host of this IP: [?]: srv-j52.esp.mediateam.fi

    • Potut pottuina

      Vaikuttaa hämärätouhulta tämä Tarjousklubi, jos sellaista edes oikeasti on olemassa. Kotisivullaan se mainostaa "huippu etuja" eli ainakaan suomen kielioppi ei ole hallinnassa. Toiminta tuntuu olevan alkeellista koska he vaivautuvat keksimään sähköpostiosoitteita joita sitten myyvät eteenpäin.

      Työsähköpostissani on lähettäjän kirjoitusvirheen varalta sellainen ominaisuus että mikäli @-merkin jälkeen on kaikki (eli firman nimi piste com tai fi) oikein niin posti kääntyy info@ -lootaan. E
      Eilen sinne tuli lähinnä kalusteita mainostava kirje, jonka lopussa allekirjoituksena ja osoitelähteenä on seuraavaa:

      Terveisin,
      ON24 Sisustustavaratalo
      www.on24.fi

      Rekisterin lähde: Tarjousklubi
      Jos et halua enää vastaanottaa uutiskirjeitä, klikkaa tästä.

      Vastaanottajaksi merkitty ([email protected]) on henkilö, joka ei työskentele yrityksessä eikä hänellä ole yrityksen sähköpostiosoitetta. Kyseinen henkilö on tuttu ja paljonkin tekemisissä yrityksen kanssa mutta olisi kiva tietää millä kriteerillä hänelle on keksitty tämä osoite.

      Arvatkaas uskallanko klikata uutiskirjeen pereuuttavaa nappulaa? No en todellakaan, kuka tietää mitä siitäkin seuraisi. Mieluummin lisään roskapostisuodattimeen sekä @on24.fi että @tarjousklubi.com -osoitteet.
      Kyseinen lista on nyt ollut käytössä vasta kuukauden ja siellä on jo 40 @jotain -osoitetta estettynä. Tämän jälkeen siis 42.

      Osaisiko kukaan enemmän bittinikkari neuvoa miten listaan merkitsemilleni roskapostin lähettäjille saisi automaattisesti lähtemään epäkohteliaan vastauksen niin monena tuhantena kappaleena että vastaanottajan postiloota menisi tukkoon? En keksi muutakaan konstia lopettaa tätä turhuutta.

    • >>>

      Just näin. Oma blokkilista on oikea tapa toimia. Spämmin lähettäjälle tuskin saa menemään perille mitään viestiä. Eikä siitä mitään apua olisi.

      Minulla on sulkulistalla kohta 200 kotimaista "uutiskirjeen" lähettäjää. Sopii mainostaa Korpelan WC-paperia tai Pohjois-Karjalassa järjestettäviä tulityökursseja tai whatever joku valopää saa päähänsä.

      Saisko tuonne Tarjousklubin sivuille jätettyä omat yhteystietonsa? Jos antaa ihan puhelinnumeronkin, esim. SPR:n tai MLL:n rahankerysnumeron. Joku puhelinmyyjä.-urpo soittaa sinne, ja eurot kilahtaa hyvään tarkoitukseen ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      86
      1976
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      38
      1270
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      974
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      201
      893
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      78
      789
    6. 90
      784
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      690
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      657
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      47
      637
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      591
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    13. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      37
      541
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    18. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      439
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe