Kysymykseni ei ehkä varsinaisesti kuulu tähän kategoriaan, mutten keksinyt sille parempaakaan paikkaa... Eli siis, osaisiko joku valaista minua kreikkalaisista aakkosista? Löytyykö esimerkiksi j kirjaimelle vastinetta?
Kreikkalaiset aakkoset?
11
724
Vastaukset
Luin kyllä wikipediasta löytyvät tiedot asiasta, mutta koska ne eivät varsinaisesti suoraan ole käännettävissä suomeksi, en ymmärtänyt niiden merkitystä. Ja esimerkiksi j kirjainta en löytänyt kunnolla ollenkaan...
- Habusama
Kysymykseesi ei varmaankaan osaa vastata muu kuin joku kreikkaa osaava. Sen verran tiedän, että kaikista kielistä ei löydy kaikkia meidän aakkosiamme vastaavia äänteitä. Toivottavasti joku kreikan kielen taitaja osaa vielä kertoa miten sen kielen kanssa on.
- kypsätäti
Kysäise, josko joku kielenharrastaja osaisi vastata kreikka-netissä = www.kreikka.net.
- kreikasssa asunut
Se on kreikaksi kirjain gamma.
- rodostrianta
No ei todellakaan ole, gamma on g. Varsinaisesti ei ole j-kirjainta, mutta joku niistä kolmesta iistä on lähellä j-kirjainta, muistaakseni iota eli ulkonäöltään meidän iitä eniten muistuttava.
- Yks vaan
Nain muistaakseni on eli gamma lausutaan joko J:ksi tai G:ksi, esim. "jajaa" = isoaiti
- rodostrianta
Yks vaan kirjoitti:
Nain muistaakseni on eli gamma lausutaan joko J:ksi tai G:ksi, esim. "jajaa" = isoaiti
Isoäiti kirjoitetaan γιαγια, gamma ja iota yhdessä tekee siitä j:n , samoin γιατροσ , "jatros" = lääkäri jne. Pelkkä gamma on g.
- jamma jamma
kannattaa hankkia kreikankielen oppikirja vaikka lainaksi kirjastosta. eiköhän se selviä. ja mikset voisi ilmoittautua kansanopistoon kursseille.
- Tervahjo
Varsinaista j-kirjainta ei ole, mutta γι (gamma, jota) yhdistelmä ääntyy kuten j.
Yllä onkin pari esimerkkiä .
γιατρός=jiatros
Γιάννις=Jannis
Γιούκκα=Jukka- Tervahjo
Tarkennusta edelliseen. Etuvokaalien ι (jota) ja ε (epsilon) edessä γ (gamma) ääntyy j:nä.
γελώ=jelo
γεμάτος=jematos
jne
Toivottavasti asia selvisi ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931738
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa3581159Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"
Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna181158- 941019
- 62823
Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam34783Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani6724- 46706
Mitä saat naiselta mies kun
Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p113676En vaan ymmärrä
Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla42670