en jaksa

äiti monelle

En tiedä mitä tehdä,nyt taas mietin itsemurhaa enkä jaksaisi mitään...haluaisin vaan nukkua mutta nukkuminenkaan ei auta tähän väsymykseen,olen kokoajan ärtynyt ja raivoan,haluaisin hajottaa koko asunnon niin paljon sisälläni on vihaa...olen syönyt mieliala lääkkeitä mutta lopetin ne huonovointisuuden takia!
En jaksa tätä elämää ,en nää muuta vaihtoehtoa enää kuin irsemurha mutta en voi tehdä sitä lasten takia...miten selviä tästä!Mieheni juo jokapäivä eikä ymmärrä oloani,ajattelee vain että laiskuuttani haluaisin nukkua ja olla omissa oloissani,tuntuu kun olisin vankilassa,kaikki elämän ilo on kadonnut,mikään ei tunnu miltään kuin hetkellisesti vain!

3

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • masis35n

      Hei!
      Kuullostaa kyllä sille että olet hoidon tarpeessa! Tilaa aika mahdollisimman pian terveysasemalle! Minulla myös masennus ja nyt olen sitten laitoshoidossa koska pitkitin lääkärille menoa! Jaksamista ja paranemista sinne!

    • Tilanteessa ollut.

      Kuulostaa siltä että sinun ja miehesi tulee keskustella asiasta, mutta ennen sitä sinun täytyy saada toimiva masennuslääke/mielialalääke.
      Jos miehesi suhtautuminen on noin tympeä et millään voi aloittaa paranemista jos hän on sivussa "haukkumassa". Vanhemmuus on molemmille kuuluva asia, jos toinen voi huonosti täytyisi se hoitaa yhdessä, olla toisen tukena.
      Voihan olla että sinulla on nyt vain liian monta asiaa elämässäni, ei niinkään pahaa masennusta, mutta se ahdistus on saatava pois ennen kuin voit alkaa purkamaan tätä tapahtumien sarjaa. Rohkeasti soitto oman kaupungin sosiaali puolelle saat apua kotiisi ja se ei todella tarkoita sitä että kukaan tulisi lapsiasi viemään pois, vaan ennalta ehkäisytyötä se on :) Itselläni on ollut perhetyö ja olen tyytyväinen. Välillä elämässä tulee sellainen takku jota on vaikea selvittää siihen tarvitaan apua sitä pitää rohkeasti pyytää, vaikkei olo olisikaan juuri rohkea, jos et osaa pukea oloasi sanoiksi itse käytin lausetta en tunne päätäni omakseni :D ihan sama kuinka se avunhuudon aloittaa kunhan sen tekee. Voihan se olla joku tuttukin jolle uskallat esittäytyä henkisesti täysin alasti tai miksei vieraskin. Voimia, kukaan ei ole sanonut että äitiys ja puolisona olo olisi helppoa, elä välitä yhteiskunnan paineista uskalla tehdä asiat omana itsenäsi!

    • spring!

      Kuinka pitkään söit niitä? Yleensä pahoinvointi menee ohi viimeistään parissa viikossa. Jos ei, niin on syytä vaihtaa lääkettä. Minulla on ollut muutamaa eri lääkettä, masennukseni on kestänyt jo ainakin 10 vuotta.
      Olen itse käynyt paikallisella psykiatrian poliklinikalla keskustelemassa tässä vuosien aikana erilaisissa pätkissä, ihan jatkuvaa se ei ole ollut. Sinne voi soittaa ja sanoa vaikka vain, että ei enää jaksa.
      Meillä on käynyt myös perhetyöntekijä ja käy tälläkin hetkellä kerran viikossa, lisäksi käyn siellä terapiassa ja syön lääkkeitä. On ollut myös yhteistyötä näiden ja päiväkodin välillä ja vastakin kävimme yhteisen keskustelun. Päiväkoti on pieni ja ihana ja olen saanut sieltäkin valtavasti tukea.
      Masennus ei ole oma valinta, vaan sairaus siinä missä muutkin. Välillä tekee mieli luovuttaa, mutta uskon, että itsekin tästä vielä joskus paranen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      154
      8329
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      432
      7412
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      71
      3831
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      150
      3522
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      111
      2998
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      51
      2557
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2016
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1863
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      36
      1684
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1520
    Aihe