Olen kuvitellut että tää on normaalia että muillakin on, nyt vasta tänään luin että ei ole normaalia? Olen 21v tyttö ja välillä huomaan että paita kastuu rintojen kohdalta ( jos ei ole rintsikoita ) siis tämähän olisi kai ymmärrettävää jos on raskaana tai imettää? Mutta minä en tee kumpaakaan.. poden kovaa vauvakuumetta mutta voiko semmoinen aiheuttaa tämän? Rinnat ovat arat ja tuntuvat "oudoilta" polttelee tai ei polta vaan jotain kihelmöintiä. Onko kellään muulla mitään tälläistä? Luin pelottavia juttuja aivokasvaimista :O Olenko huolestunut aivan turhasta?
rinnoista nestettä?
apuvaaapuva..
4100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lääkäriin mars! Ei ole normaalia, että rinnoista tulee eritettä ellet tosiaan ole raskaana.
Lapsettomuuspalstalla on enemmän juttua tuosta prolaktiinista, joka voi olla oireiden taustalla. Voi siihen olla muukin syy kuin adenooma.
Onko sulla atooppinen iho? Jos on niin tuo vuotaminen on ihan normaalia. Mulla alkoi samat oireet viime juhannuksena ja heti kuvittelin, että mulla on rintasyöpä. Lääkäri sanoi heti ettei sellaisesta voi olla kysymys, eli älä pelkää heti pahinta! :)
Minkä väristä vuoto on? Tavallisesti kellertävä, vihertävä vuoto ei ole vaarallista. Jos vuoto on ruskeaa, verensekaista, kannattaa mennä nopeasti lääkärille näyttämään.
Minä olen synnyttänyt viimeisen kerran 13 vuotta sitten, mutta rintaa (nännipihaa) puristaessa, tulee nestettä. Samoin, jos intiimeinä hetkinä mies innostuu hyväilemään rintojani suullaan. Gynellä olen kertonut vuodosta ja hän sanoi sen olevan ihan normaalia (nesteen värin mukaan), mutta kävin silti mammografiassa, eikä mitään normaalista poikkeavaa ollut.