Hei vaan kaikki
Koska nyt vuoden, kahden kuluttua on intti edessä haluaisin ottaa selvää muutamasta jutusta.
Eli haluaisin tietää kenelle tuossa peruskoulutuskauden aikana tulee ilmoittaa halukkuutensa pyrkimisestä ja halusta jatkaa AUKkiin? Entäpä kuinka halukkuutensa jatkaa RUKiin voi ilmaista AUK I:den aikana? Kaikki lähteethän kertovat että halukkuus jatkaa AUKiin ja RUKiin tulee ilmaista, mutta kuinka homma käytännöntasolla pelaa? Onko SPOL-koulutuksesta RUKiin hakeminen vaikeampaa kuin tavallisesta jalkaväestä?
Riittääkö tuohon että ottaa koko peruskoulutuskauteen ja kantahenkilökunnan kanssa asioidessa tavanomaista muodollisemman, huolellisemman ja kurinalaisemman otteen koko hommaan, vai mitä? Eli siis tekee selväksi ettei itse kuulu niihin jotka haluavat päästä helposti pintaliitämällä asepalveluksen läpi, vaan ovat valmiita sitoutumaan pidemmäksi aikaa ja ottamaan vastuuta.
Pyydän asiallisia vastauksia, ja toivon että kaikki turha jauhaminen jätetään ihan suosiolla pois, sellaista varten on olemassa erilliset palstat.
Kiitän jo etukäteen niitä jotka vastaavat viestiin ja auttavat minua informaatiolla: Suuri kiitos teille!
-VWi
RUKiin hakeutumisesta.
5
432
Vastaukset
- Mitä luinkaan?
SPOL? Et kai sentään halua tulla halveksituksi?
- vwi-
No sillä nyt kun saa hyvän pohjan turvallisuus- ja järjestyksenpitoalalle (Poliisi/ POLAMK) kouluttautuessa.
- hönööööörs
Varaudu vetämään täysillä. Unohda kipu, kylmyys, väsymys ja ylimielisyys. Älä valita ja ole tovereita kannustava. Oikeanlainen nöyryys ja asennetta niin RUK aukeaa. Siellä sama homma potenssiin kymmenen
- resjermu
Kättä pystyyn vaan kun komppanian päällikkö tulee kysymään halukkaita RUKiin.
- Uusiin poteroihin
Kirjoituksesi perusteella arvioisin sinun pystyvän aika nopeasti käsittämään minkä verran tarvitaan siihen, että erottuu 6kk sotilasuraan tähtäävistä. Peruskoulutuskauden lopulla kouluttaja voi laittaa johtajakoulutukseen harkittavan vetämään esim. joukon paikasta toiseen siirtymisen, jos arvioi tarvitsensa vielä nähdä kuinka "junailu" ja käskeminen tältä sujuu.
SPOL-komppanioita on vähemmän kuin jääkärikomppanioita, pienemmästä määrästä paikkoja kilpaillaan eli tämä seikka "huonontaa" mahdollisuuksiasi res.ups.kurssille. Toisaalta myöhemmin esim. kriisinhallintajoukkoihin hakiessa, mutta valmiusjoukkokoulutuksen (Porin prikaati) sinulta puuttuessa, voi SPOL-koulutuksesta olla suurta etua.
Seuraava artikkelihan oli sinulle jo tuttu:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sotilaspoliisi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1094236
- 783466
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?803280Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?243199Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223132- 722896
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452770Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim612721Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852539- 332384