Vaimon autoksi tulossa vähänajettu ja aika hyvin varusteinkin oleva,supersiisti yksilö vm-06.Manuaalin tahtoi eli moinen tyylikäs yksilö löytyikin sopuhintaan mielestäni,ainakin johonkin Tojoon,Volvoon tai Audiin(Skoodaan) verrattuna ja todennäk toimiikin yhtähyvin tämä Korean poikien tekele ilman imagolisää eikä ihan joka toinen vastaantulija samanlainen top 10 malli...Ootteko olleet tyytyväisiä omiinne ja mitä murhetta matkalla?
Evanda tulossa=)
Not real Chevy
8497
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olen ollu tyytyväinen. Ajettu nyt 116 th, uutena ostettu. CDX -06 manuaali. Vikoina ollut, etunavat. Ne vaihdettu useampaan kertaan-menivät takuuseen. Viimeiset pyörineet, 52 th-ovat ehjät. Öljypumpun tiiviste vuoti, vaihdettiin samalla, ku jakopää tehtiin. Siinä viat. Autohan on luksusta nahkoineen. Aikaharvassa autossa on autom. ilmastointi. Sähköpenkki, -peilit (lämpöineen, vänkärin automaatti peruutuspäätöineen). Ei ole tullu mieleen vaihtaakaan, ku Epicaki o niin ruma, jostain anjoviksesta puhumattakaan. En tiedä, mihin vaihtaisi, kun kyyti huononee.
Ainaki uutena vitutti naapureita ihan normaali autoo enemmän, mutta ohan se näyttävä näin vanhaksi autoksikin. Eikä tule joka kulmassa vastaankaan.
No nyt se on tuossa pihassa=)Hyvä on katella,erilainen ja tyylikäs hintaisekseen,tollainen siniharmaan sekoitus väriltään,vaalea nahkasisustus,kuskilla sähköpenkki runsain säädöin,sähköllä lämmitykset tuulilasillekkin,sähkö:lasit,takaluukku,lukot,kylkiin sähköllä taittuvat peilit,taustapeilin himmennysautom,autom ilmastointi,cruise,tilt,sadetunnistin autom pyyhinnop,luistonesto,ABS,ihan asiallinen 5d boxi kasetti Blaupunkt ja rattipainikkeet,raitisilmasuod,puujäljitelmää,lisävirtapistoke ja mitä lie muuta tavallisempaa...Ei paha,ei paha.Ja oletettavasti kaikki tingeltangelit toimivatkin tulevaisuudessa.Moinen varustelu johonkin Bemariin tai Audiin tms ois siihenaikaan maksanut omaisuuden ja toimivuus..niin...kokemuksella Ranskalaisesta,Sakusta ja Ruotsalaisesta hyvävarusteisesta autosta omistajana aiheutti enempi vaan päänsärkyä,varusteet eivät toki edes lähellkkään tätätasoa.Tokihan konehuoneessa ei lepää mitään muskeli V8,turbo 6 tms vaan aneeminen ja mauton nelonen,mutta käyttöautoksihan tämä hommattukin vaimolle.Huoltokirja ok ja remminvaihto(Yäk koko keksintö!)näköjään 60tkm tehty kuten matkan varrella tietty muutakin huoltoa.Etuvakaajan välykset olleet ed kats murheena ja korjattu.Mites teillä teknisesti mennyt ja onko alustapuoli kulutustavaraa kuten nykytapana,entäs lampunvaihdot ja H tyypit,näyttää että pitää ottaa umpio irti ja jotkut sangat...H1,H3,H4..??Kaikkea muutakin kokemusta mieluusti kulutuksesta kolinoihin ja onko korj käsikirjaa olemassa?2,0 koneisen Vectran kirja lie aika lähellä tätä teknisesti ainakin...?
Tossa löysin vanhan ketjun. Meillä nyt mittarissa 122 th ja toinen kats. takana. Ei mitään vikaa... Tässä on menny oikea ja vasen h7 edestä, vaihto työ alle min/puoli. Ei tarvii irrottaa ku suojakansi takaa. Takana pieni kolina koiranluussa siinä ne. Kuluttaa vajaasta 8 ylöspäin.
Meillä o tässä talvirenkaat 7 tuuman ylisuurella offsetilla (levittää 2 cm ulospäin puoleltaan. Ei edes ne ole aiheuttanut ongalmia alustaan. On vaan komeemman ja leveemmän näkönen. Näyttää omilla alkuperaisillä vanteilla mikkihiireltä. Ruostetta ei ole, eikä muutakaan. Todennäkösesti ajetaan vielä vuosia ja siirtyy joskus 2 auton rooliin. Tosin sillä ajetaan nytkin vähemmän, ku miun työmatkakulkineella.
Mulla mittarissa 97000 ja automaatti. Aika ongelmaton auto ollut ja hyvin varusteltu. Korkea tyhjäkäynti vaivaa välillä vaikka on tyhjäkäyntimoottori putsattu. Saattaa olla enemmän ominaisuus, koska ilmavuotoakaan ei tunnu olevan.
Olen kyllä ollut todella tyytyväinen autoon nyt pari vuotta ajeltuani.
Löytyisköhän täältä mitään apuja manuaalijuttuun?
ps. en selannut tarkemmin - satuin vain huomaamaan moisen - katson paremmalla ajalla lisää.
Sori - tätä tämä kesän kiireettömyys tekee: Linkki jäi tykkänään pois.
http://carservicemanuals.blogspot.com/2008/06/download-daewoo-matiz-service-manual.html
Tuolta tilasin Evandan korjausoppaan. Tuli CD postissa. Ihan ok manuaali mutta vähän hidasta etsiä juttuja sieltä. Ei ole pahan hintainenkaan. PayPalilla maksoin.
http://repairbooks.co.uk/Daewoo-Evanda-Service-Manual/index.htm
Jes!Meillä -06 ja 77tkm ajettu CDX Evanda manuaalilla.Todella tyytyväinen ja laatu kohdallaan eli ei mitään sähkömurheita,tekniikkaongelmia tms.Ainoat miinukset takasivuikkunoiden pystypilareiden kupruilu,korjauksena pieni hiominen ja uutta mustaa maalia=kuin uusi.Joka ajovalonpesimiä kaipaa niin Evandassa ei niitä ole,toisaalta ei ne mitään kunnolla puhdista ja aina häiriöitä/jumissa tms entisissä autoissani tai jäässä...Ruostesuojaus voisi olla parempi,asia mikä koskee monia muitakin merkkejä eli joku onneton kevyt tehdassuojaus mikä tietty täällä kannattaa tehdä uusiksi ja kunnolla.Vaihteisto hiukka tahmea kylmänä ja tarkoitus vaihtaa automaattiöljyt manuaaliin niin toiminee paremmin.Temppu jonka tein 2,2l Vectraani ja oli kuin eri loota,samoin meidän Transit pakun vaihteisto nyt sellainen kuin pitääkin ilman 2 ongelmia kylmänä.Evanda hyvä peli huippuvarustein,tyylikäs,ei joka nurkassa vastaan samanlaista rusettikeulaa,hiukka Amerikkaa tyylissä/varusteissa perintönä(osa jopa luulee oikeaksi USA Letukaksi) ja järkihinta ilman Tojolisää tai samalla rahalla vanhaa loppuunpoljettua mittariviritettyä Saksantuontia..noh,makunsa kullakin muttaminä en näe mitään hohtoa jossain perusmallin mesessä tai Audissa joita joka toisella...Eivätkä muuten edes lähimainkaan yhtä laadukkaita/toimivia kuin Chevy.