Otsikko= "Luvanvaraisuus vain osin perusteltua" Pätkä tekstistä
"Maaseudulla asetus on osittain kiusantekoa, joskin mahdollisten tulevien rakennushankkeiden takia on hyvä tietää lämpökaivojen tai -putkistojen tarkat paikat.
Asetusta ei kuitenkaan kannata perustella sillä, että maalämpökaivoja on saatettu porata naapurin puolelle niin, että lämpöä viedään naapurin tontilta. Etenkin kun tiistaista lähtien naapurin suojaamattoman langattoman verkon käyttö on ollut täysin luvallista."
Mitenkähän maalämpöputket ja lagattomat verkot korreloi toisiaan.? Noin yleisesti, siinä ei olla toisten tontilla, eikä loukata tonttilaisen oikeuksia.! Sitä paitsi kaikki langattomat verkot saa salattua.! Toisin sanoen saa estettyä,lagattoman verkon käytön. Pääseekö karjalaiseen toimittajaksi olemalla vain nk.maalta.? Pientä rajaa kirjoiteluun, tai ainakin lisäksi tekstin ennakkolukemiseen ajatuspohjalta. Vai kuinka.?
Karjalainen, missä mennään..?
8
176
Vastaukset
- Kulinarinanisti
Unohtui lähde. Kas tässä alapuolella
http://www.karjalainen.fi/karjalainen/Mielipiteet/luvanvaraisuus_vain_osin_perusteltua_6965503.html - Kulinarinanisti
Karjalainen lehti menneestä.! Kuinka esim.saksan-, ranskan-,espanjan-italiankieli ovat vähemmän turhia.? Puhumattakaan kiinan-,intian-, yms.kielistä.
Pakkoruotsi on turha kieli, jolla et tee mitään. Ruotsissa pärjää englainilla erittäin hyvin. Siellä panostetaan siihen kieleen koska sillä pärjää kaikkialla.
Olipa taas viikon valopää kirjoitus . Ikin aiheesta pakkoruotsin puolustus
http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/Mielipiteet/ruotsi_ei_ole__turha_kieli_7036146.html - Näinhän se menee
siellä Karjalaisen sivuilla..
"Pohjoiskarjalaisten yritysten ulkomaankauppakumppaneista tehty selvitys kertoo, että maakunnan yrityksistä 13 prosentilla pääasiallinen markkina-alue on Venäjä, 12 prosentilla Ruotsi." - faktojen puitteissa
Joo, on melkoinen väärinkäsitys (tahallista asioiden vääristelyä??), että ruotsin kieltä ei Pohjois-Karjalassa enää tarvittaisi. Sitä tarvitaan siinä missä venäjääkin!
- Käytännön puiteissa
Joopa joo. Ruotsissa pärjää englanilla . Eikä pakkoruotsia tarvita...! Venäjällä ei ole vielä oivalettu Englaninkielen merkitystä, mutta perässä tullaan luulen niin.
Aikamoisia väärinkäsityksiä on kaikki, jotka luulee pakkoruotsin olevan autuus ja tie menestykseen..! - East of Sweden
Käytännön puiteissa kirjoitti:
Joopa joo. Ruotsissa pärjää englanilla . Eikä pakkoruotsia tarvita...! Venäjällä ei ole vielä oivalettu Englaninkielen merkitystä, mutta perässä tullaan luulen niin.
Aikamoisia väärinkäsityksiä on kaikki, jotka luulee pakkoruotsin olevan autuus ja tie menestykseen..!Ruotsalaisten kanssa ei juuri ruotsia tarvita. Heillä on niin hyvät koulut ja siellä kaikki oppivat englantia.
- näin koen sen
Ei pakkoruotsia mutta ruotsia kuitenkin. Kaikki kieliosaaminen on hyvästä!
- milläs nämä viissaat
estävät sen lämmön kulkeutumisen toisen tontille jos lämpökaivot ovat esim. porattu omalle tontille kysyn vain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1284496- 1553769
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1033506Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia412859- 1361806
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta381602Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk251258Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi211231Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌231173Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421165