Minulla on kaapelimodeemi ja "avain", josta koneet 1 ja 15m: päässä oleva kone 2 on haaroitettu.Tulostin on otettu koneesta 1, miten voin käyttää koneella 2 samaa tulostinta ?
Kaksi konetta, yksi tulostin ?
GE
2326
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Koneet samaan sisäverkkoon. IP-osoite samasta osoitesarjasta esim. 192.168.1.xxx. Eli niiltä pitää olla Ethernet-yhteys toisiinsa.
Ilmeisesti on, jos tuo "avain" tarkoittaa vaikka verkkokytkintä.
Sitten siitä työasemasta, jossa tulostin on, se jaetaan muiden käyttöön saataville verkon kautta.
Siihen toiseen työasemaan asennetaan tulostin (ajuri) verkkotulostimeksi.
Jakamisen yhteydessä on mahdollista määritellä ajuri ladattavaksi tältä (kotikone1) "palvelimelta", jolloin muille koneille ajuri siirtyy asennuksen yhteydessä verkosta suoraan.
Oletetaan käyttöjärjestelmäksi Windows: Esim. ekan koneen nimi olisi vaikka kotikone1. Sen tulostimen jakonimi vaikka HP_laserjet.
Silloin se jaettu tulostin löytyy toisella koneella nimellä \\kotikone1\HP_laserjet.
Esim. käynnistä valikosta Suorita - siihen \\kotikone1 (enter) (tai \\192.168.1.xxx (kotikone1:n IP-osoite) ja enter).
Jos kotikone1:een ei muodostu yhteyttä, silloin verkko ei ole oikein konfiguroitu.
Sitten tulostimen päältä kaksi näpyä ja tulostin on asentunut. Tämä toimi ainakin W2k:sta lähtien.
Kiitos