Teholla vai väännöllä

Kiihdytyksissä tarvitaan kilowatteja. Autossani (M6 GT) on suurin teho kierroksilla 6500 ja suurin vääntö kierroksilla 4000.
Pitäisikö ohituksissa revittää maksimikierrokset vai 4000 kierrosta, jotta homma sujuisi rivakasti ?
3667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

huomaat kyllä,että heikkoa on kummallakin tavalla.

Äänestä

Maksitehon kierroksilla tulee paras kiihtyvyys. Samassa nopeudessa parhaan vääntömomentin kierroksilla päällä on jo suurempi vaihde, joka tappaa kiihtyvyyttä.

Äänestä
  • eiköhän se oo kuule vaan kolmonen päälle ja menoks!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Utelias kirjoitti:

Kiihdytyksissä tarvitaan kilowatteja. Autossani (M6 GT) on suurin teho kierroksilla 6500 ja suurin vääntö kierroksilla 4000.
Pitäisikö ohituksissa revittää maksimikierrokset vai 4000 kierrosta, jotta homma sujuisi rivakasti ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu