aitaverkosta näkösuoja

aitata

Asun vuokralla, pohjakerros ja terassi suoraan parkkipaikan edessä. Eikä mitään aitaa ole. Haluaisin rakentaa vihreästä aitaverkosta kevyen näkösuojan, jonka saisi muuttaessa mukaan, kai vuokra-asunnon pihaan sellaisen saa "rakentaa" jossei tee siitä kiinteää. Miten saisin siihen jalat? Ajattelin tehdä jonkun 1m korkean ja 2m leveän. https://kauppa.rellunkulma.fi/product/6227/aitatolppa-12m-x-32mm-vihrea Tästä reunoihin ja keskelle yhdet tolpat, saako ne työntää maahan, hiekkamaa on, ehkä pysyy pystyssä, eikä jäisi ku pienet reiät kun ottaa aidan pois? Vinkkejä, ideoita?

4

1220

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aitata

      Ja verkon reiät jotai 10*10cm niin mitä keksin siihen "täytteeksi"? Pysyykö verkkoaita rautalangalla tolpissa?

    • maalla on mukavaa

      Kyllä aita rautalangalla kiinni pysyy. Tolpathan saat siihen vaikka vanhoista heinäseipäistä tai mistä vaan puusta/laudasta. Kyllä voit ne maahan upottaa. Itse kyllä suosittelisin jotain valmista näkösuojaa, koska en keksi mitään peittävää tuohon vihreänverkon peitteeksi. Kasvitkin kasvaa niin hitaasti. Lisäksi sinulla on niin lyhyt matka tuota aidan tarvetta, et varmasti mikään valmis aita ei paljoa maksa.

    • aitata

      Kiitti vastauksesta, ajattelin silti väsätä tällaisen kevyemmän kapistuksen, jonka saa nopeasti pois, jos joku tulee valittamaan. Meinasin, jos pujottelis pajua näistä väliköistä? Tulis samalla tukevampi. Siinäkin mielessä haluan aitaverkosta tehdyn, että sen saa sitten rullattua helposti mukaan, kun muutetaan pois, kiinteää puuaitaa/nökösuojaa hankalampi lähteä kuljettamaan pois. Meillä aika iso terassi, ja reunakämpässä asutaan maantasalla, niin metsä on heti nurkalla, meinasin tehdä 2m pitkän etusivulle päin ja 1m kulmaan, näin ei tuulessa lennä aita vaan saa tukea vähän. Kukkia en halua kasvattaa näkösuojaksi, mutta joku paju tai muut oksat kiinnostaisi. Netistä varmaan löytyy pajujen kuivatusohjeet yms, täytyy hakea porukoitten metsästä pajuja. Kunhan saisi edes pientä näkösuojaa, olisin tyytyväinen. Saisi kesällä rauhassa sähkögrilliä käyttää.

      https://kauppa.rellunkulma.fi/product/6227/aitatolppa-12m-x-32mm-vihrea
      Tällaisia tolppia meinasin, onkohan liian kevyet, pysyyköhän pystyssä ja pitääkö verkkoaidan ojennuksessa, näistä ei jäisi ainakaan isoja reikiä maahan. Ja yhdestä kohtaa pystyn verkon hirttämään räystästolppaan kiinni vaikkapa rautalangalla. Riittääköhän jos metrin välein olisi tällainen tolppa, meinasin, et jos tolpat on 1,2m niin 20cm saisi maan alle ja aitaverkko olisi 1m tai 90 cm?

    • x

      Eiköhän nuo tolpat ole tarkoitettukin vihreälle verkkoaidalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      118
      1498
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      50
      960
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      146
      774
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      596
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      563
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      119
      535
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      510
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      488
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    14. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      487
    15. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      457
    18. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    19. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      429
    20. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      420
    Aihe