Voiko esim. marketista ostettua koiranruokaa ja eläinkaupasta ostettua koiranruokaa sekoittaa keskenään samaan annokseen tai ylipäätään muuten??
ruokintakysymys!!
koiranruokkija.. :S
4146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miksi niin tekisit? Mitä ajat takaa?
Ei kannata, paitsi jos haluat koirallesi vatsanväänteitä, ripulia, ilmavaivoja, jne.
Säästät ruokkimalla yhdellä laadukkalla ruoalla, koska sitä annetaan määrällisesti vähemmän ja siihen ei tarvitse lisätä lisukkeita.
Tottakai niitä voi sekottaa! Ihan samalla tavalla kun muitakin ruokia! Tietenkin jos tahdot pitää tarkkaa kirjaa siitä mitä ravinteita koirasi saa niin sitten se seuraaminen voi olla mahdotonta kun et tiedä missä suhteessa molemmissa ruuissa on ravinteita. Jos koirallasi on herkkä maha pitäisin itse huolen siitä, että seos on aina sama ettei joskus ole toista ruokaa enemmän kuin toista, koska siitä koirasi maha saattaa mennä sekaisin.
Kirjoittaja "älytön idea" kuulostaa kyllä taas semmoiselta koiranruoka fanaatikolta, jonka mielestä markettiruokaa syöttävät ovat eläinrääkkääjiä!
Juurikin tänään luin eläinlääkärin julkaisusta, että markettiruuat ovat ihan toimivia koiranruokia jos ne sopivat koiralle, ongelmahan tulee siinä että kaikille koirille markettiruuat eivät sovi allergioiden yms. syiden takia.
Kannattaa kokeilla ruokintaa siten että alat lisäämään uutta ruokaa pikku hiljaa pieninä annoksina vanhan joukkoon niin kauan että sekoitussuhde on tahtomasi ja jos koirasi voi hyvin niin ei muuta kun jatka samaan tahtiin!
itse ainakin olen sekoittanut kahta Royal Caninin ruokaa keskenään..onko se jotenkin haitallista koiralle jos sekoittaaa kahta keskenään ?
Ei ole mitään väliä. Eli voi sekoittaa ruokia keskenään.