Alapia testautti issensä...

Kaussen Kalle

... ja haki kunnanpomon paikkaa, oliko se ny jonnekki etelä-pohojammaalle. Ei päässy kloppi eres haastattelhun, köykäseks havaithin. Ko Alapia tuntuu kylläintynhen homhinsa, eikö tekis miehen työn, kun ottas lopputilin ja lähtis käläppimhän. Antais uuren luuran lakaista. Vai oiskohan niin, että orottaa lähtöpassin antamista, jotta pääsis venkuloimhan ja inumhan törkiän kolokon erorahan saamista ?

7

311

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • murtomaahiihtäjä

      Kyllä Kaussen Kalle ja kumppanit saavat kiittää luojaansa, että Alpia yrittää ja viitsii vielä katsoa noiden festivaalihihhulien perään, joilla ei ole mitään käsitystä taloudenpidosta. Kunnanjohtaja on aina kuntatalouden ammattilainen. Olen asioinut Alpian kanssa ulkopaikkakuntalaisena, entisenä kaustislaisena, ja asiantunteva käsitys hänestä jäi.
      Kaustisen Kallen uhoaminen kielii vähäisestä koulutuksesta. Sääli, että Kaustisella kyvykkäimmät eivät hakeudu luottamustehtäviin. Siksi pääsee käymään, niin kuin on käynyt.

      • viulu 5

        Milloin pelimannitalon myynti tulee esille??


    • murtomaahiihtäjä

      Se on käsittääkseni sijoittajapiirien omistuksessa!

    • tierä häntä

      Ihime että on jakanut näin kauan, ei se toinen pomo siinä vieresä kovin heleppo tapaus taira olla.

    • Alpakka Laama

      Mihin kuntaan Alpia on pakenemassa?

    • Hivinen

      Kauhia otsikko! Mä jo luulin, että Arto olis menny AIDS-testiin...

      • Viulunsoittaja Katol

        Sanothan, nottei Alpia oo oikein eroottinen niin ku televisiosarjoos miäs- ja naiskunnanjohtajat pakkaa olla. En ny usko, että ainakaa Alapia ois voinu saara HIV:ä mistään muusta kuin rokotusneulasta. Onkohan niissäkin ruvettu jo säästämähän?

        M'oon sitä mieltä, notta keskipohjolalaastunut lapualaanen on aivan parahiltaanen kunnanjohtaha Pakkala ohella Kaustisen kokooseen kuntaan. Yksi pitää jöötä kunnantuvalla ja toinen murehtii kansanmusiikkia.

        Muualla maailmas kansanmusiikki tuottaa ilua ihmisen elämää, Kaustisella siitä tulee vaan murehia ja pelekotiloja vetelilääsillekin.

        Kansamusiikkikeskus on Esko Ahon kirous kaustislaisille, Se on pahinta, mitä kukaan veteliläänen on isolla rahapussilla kaustislaasille suuruudenhulluulle voinut teherä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1059
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1034
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      892
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      60
      820
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      812
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      805
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      699
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      55
      689
    9. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      15
      636
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      582
    15. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      573
    17. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      570
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      568
    19. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      533
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      11
      529
    Aihe