Toisten puolesta puhujat

On ruvennut ärsyttämään toisten puolesta puhujat. Kun kysyy jotakin joltain toiselta, niin toinen vastaa. Kysyin yhtä naista tanssimaan tanssiravintolassa, niin hänen mies vastasi hänen puolestaan. En tiedä, ei ehkä pidä hakea varattuja naisia tanssimaan, mutta on se aika höhlää, jos ei toinen voi itse kieltäytyä.
1274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Protokollavirhe, vakava.

Pitääpi pyytää mieheltä lupa pyytää vaimoaan tanssimaan. Ihan perusjuttu.


=DW=

Äänestä
  • Aloittaja

    Onko näin? Tosiaankin jos asia on näin, niin minä olen anteeksipyynnön velkaa.
    Enpä tullut tuota ajatelleeksi. Nyt kyllä tunnen itseni ihan pökilöksi.

    Äänestä

  • Minä voisin pyyhkiä noilla protokolleilla takapuoleni, nimittäin nykynaisena ajattelen niin että ei mikään eikä kukaan mies minua omista vaan voin päättää sen asian ihan itse tanssinko jonkun kanssa vai en!

    Äänestä

  • UPDATE_8858833 kirjoitti:

    Onko näin? Tosiaankin jos asia on näin, niin minä olen anteeksipyynnön velkaa.
    Enpä tullut tuota ajatelleeksi. Nyt kyllä tunnen itseni ihan pökilöksi.

    On näin.

    Mutta eip huolta, samaa tapahtuu kyllä kokoajan muillakin.

    Sellanen kandee hokata, voi saada mustan silmän, jos alkaa vokottelemaan miehen seurassa istuvaa vaimoa :DDD

    =DW=

    Äänestä

  • Proto-kollaaja kirjoitti:

    Minä voisin pyyhkiä noilla protokolleilla takapuoleni, nimittäin nykynaisena ajattelen niin että ei mikään eikä kukaan mies minua omista vaan voin päättää sen asian ihan itse tanssinko jonkun kanssa vai en!

    No vanhatpiiat erikseen. Sun tapauksessa tanssiinhakulupa pitää pyytää sun isältä :DDD

    =DW=

    Äänestä

  • Aloittaja

    ... kirjoitti:

    On näin.

    Mutta eip huolta, samaa tapahtuu kyllä kokoajan muillakin.

    Sellanen kandee hokata, voi saada mustan silmän, jos alkaa vokottelemaan miehen seurassa istuvaa vaimoa :DDD

    =DW=

    Ei kylläkään mistään vokottelemisesta ole ollut kyse. Paikka missä olin tanssahtelemassa oli kyllä sen luontoinen, ettei tullut mieleenikään kysyä jonkun seuralaiselta/puolisolta että' sopiiko hänelle että pyydän naista tanssiin.
    Joissain paikoissa on itsestään selvää että on hyvä kysyä lupa.
    Tääläpäin en kyllä tuollaista meinikiä tuon tanssiin pyytämnisen suhteen kokenut aiemmin että olisi ollut hyvä kysyä lupa. Kyse oli siis paikasta jossa laulettiin karaokeakin. Sen verran kyllä sapetti, kun mies vastasi naisen puolesta että kysyin siltä mieheltä että onko tuo nainen hänen omaisuuttaan:D

    Äänestä

Sil viisii.. Miutaki on tultu hakemaan tanssiin vaikka oon ollu mieheni kanssa ravintolassa, kyllä minä ihan itse vastasin ja päätin hyväksynkö tanssiin kutsun vai en:))))

Äänestä
  • Ai, äijä tossun alla. ei aisankannttelijoilta lupia pyydllä :DDD

    =DW=

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Ai, äijä tossun alla. ei aisankannttelijoilta lupia pyydllä :DDD

    =DW=

    Äläs nyt, ei todellakaan ole tossun alla, vaikka itse päätöksen teinki:)))

    Äänestä

Voishan se olla fiksua vaikka vähä leikkimielellä kysäistä, saako hetkeksi lainata vaimoa/naisystävää.
Onhan sitte aika paljo miehiä, jotka ei tanssi, niin kyllä ovat röyhkeitä jos kieltävät, ja muutenkin..!
Tää oli vaan mun mielipide, en puhu toisten puolesta ;))

Äänestä

Käytöstavat ne olla pittttttääää. On kohteliasta kysyä mieheltä, jos voi tanssittaa hänen naistaan.
Onhan naisella mahdollisuus kieltäytyä lähtemästä tanssimaan, vaikka mies olisikin ns. "antanut luvan".
On minuakin aikanani, vuonna kaksi, tultu hakemaan tanssimaan ja tanssiinkutsu on esitetty siten, että on mieheltäni kysytty, josko voisi hetkoseksi lainata vaimoa.

Äänestä
  • niin minustakin on perin kohteliasta kysyä mieheltäni lupaa jos, minua haluaa tanssittaa ja mieheni on siinä vieressä. (Tosin hän pitää aina kättään reidelläni merkkinä että, nainen on varattu joka hieman toisinaan itseäni harmittaa...mieheni kun ei itse tanssi)....nooh...ylihuomenna laivalle kahdestaan hänen kanssaan. Saa nyt nähdä pääseenkö parketille? Epäilen saan vain katsella.

    Hän ei omasta mielestään ole mitenkään omistuksenhaluinen;)) Hän on vaan perin vanhanaikainen....Hän ei ajattele että, minusta olisi kenties mukavakin tanssia toisinaan vaikka hän itse ei tanssimisesta juuri välitä. Tosin mikään intohimoinen tanssin ystävä en itsekään..mutta, edes joskus....

    Tsau:Friidu

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_8858833 kirjoitti:

On ruvennut ärsyttämään toisten puolesta puhujat. Kun kysyy jotakin joltain toiselta, niin toinen vastaa. Kysyin yhtä naista tanssimaan tanssiravintolassa, niin hänen mies vastasi hänen puolestaan. En tiedä, ei ehkä pidä hakea varattuja naisia tanssimaan, mutta on se aika höhlää, jos ei toinen voi itse kieltäytyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu