Kun YK päätti estää kansanmurhan Libyassa, se teki oikein. Muammar Gaddafi yritti murhata hirmuvaltaansa vastaan nousseen kansan
Hommaa ei ole vielä hoidettu, mutta voidaan toivoa, ettei vastaisuudesa enää pääse nousemaan valtaan vastaavanlaisia hulluhitlereitä.
Hommaa ei ole vielä hoidettu, mutta voidaan toivoa, ettei vastaisuudesa enää pääse nousemaan valtaan vastaavanlaisia hulluhitlereitä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
MITÄ HITTOA !
Nythän sä teet juuri niin mistä muille saarnasit !!!!!!!!!
koita keksiä muuta tekemistä, kuin häiritä tyhjänpäiväisyyksillä palstaa.
Ruuneperi
20.3.2011 11:32
Palsta on täynnä viestejä, joissa kerrotaan yksistä ja samoista taphtumista.
Libyaan hyökättiin YK:n luvalla ja syytä olikin. Maa tärisi Suomessa ja me täällä palstalla.
Selitys: Perustuslaillisten kannatus nousee niin kovaa vauhtia, että jälkeä syntyy.
Pannaan, tytöt ja poja,t ranttaliksi. Ollaan kaikki voittajan, Timo Soinin, puolella.
Tällä lupauksella äänestän minäkin Persustuslaillisia.!
Nimimerkki ´ohhoh !´ voisi tehdä oman avauksensa aiheesta Ruuneperin saarnat. Ruuneperin avaus koski Muammar Gaddafia.
Olen samaa mieltä Ruuneperin kanssa siitä, että YK teki mitä pitikin. Kiina ja Venäjä eivät käyttäneet veto-oikeuttaan kuin ehkä YK´n WC´ssä.
Sen sijaan ihmettelen miksi Kiina, Venäjä ja Intia paheksuvat YK´n toimia, kun olisivat voineet estää päätöksen. Arvelen, että diktatuuri Kiina ja näennäisdemokratia Venäjä pelkäävät, että niiden kansalaiset saavat joskus tarpeekseen vallankäyttäjien toimista ja ryhtyvät mellakoimaan. YK saattaa tehdä päätöksen lopettaa mellakointi samoilla keinoilla kuin nyt Libyassa. Intialaiset ovat ehkä niin humaaneja, etteivät hyväksy kovia pakkokeinoja.
En aijo käydä dialogia asian vierestä kommareiden enkä pölkkypäiden kanssa.
Ihastuin ensin näkemykseesi Kiinan ja Venäjän osasta YK-äänestyksessä-
Kiina, ja miksei Venäjäkin pelkää kansalaistensa vapaudenkaipuuta ja sen seurauksena kansannousua.
Nämä siis haluavat säilyttää oikeutensa listiä kansalaisiaan mielin määrin.
Onpa tämä nyt vaikeeta!
YK:n päätöksellä estetään Gaddafin mellakointi.
Silmäilin hieman tämän Libyan diktatuurin Muammar Gaddafin lähtökohtia. Aikanaan ollut Libyan vallankumouksen johtaja.
Syntyjään hän on beduiini, ja on valinnut asua teltassa, sen jälkeen kun palatsinsa pommitettiin hajalle. Teltassa hän myös vastaanottaa valtiovieraansa, kuin myös ulkomailla vieraillessaan antaa pystyttään sen vaikka Pariisiissa puistoon.
Tämän vankan sotilasuran kouluttaman everstin henkivartiosto koostuu pelkästään naisista. Gaddaf on myös Libyan armeijan ylipäällikkö, jonka ansiosta hänellä on armeija takanaan.
Ei voi kuin toivoa, että edes kannattajat tajuaisivat pitkäaikaisen sodan tuovan vain lisää uhreja ja levottomuutta siviiliväestölle, kautta koko arabimaailman, missä kansanjoukot osoittavat päivittäin mieltään.
Sotilaskoulutus tekee tilanteen hirvittäväksi, Gaddafin antaessa kylmästi ampua oman maansa kansalaisia, jotka eivät hyväksy olosuhteita.
Kaukana on demokratia ja kansalaisoikeus Libyassa tällä hetkellä.