Esimmäinen ja odotettu lapsi on sitten syntynyt ja pitäisi nimeä miettiä. Ensimmäinen nimi tulee olemaan Henrieta tai suomalaisittain kirjoitettuna Henrietta. Mutta toista nimeä en ole keksinyt. Voisko joku auttaa??
Mikä sopisi toiseksi nimeksi?
Hotaru
6466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Henrietta Emilia
Henrietta Johanna
Henrietta Maria
Henrietta Susanna
..eli ihan tämmöiset tavalliset nimet käy toiseks nimeks..mielestäni Henrietta on kaunis nimi:)
Henrietta Josefiina
Henrietta Hannele
Henrietta Juliaana
Henrietta Mikaela
Henrietta Sofia
Henrietta Eleonoora
Henrietta Sofia
Henrietta Aliisa
Henrietta Maria
Henrietta Johanna
Henriettalle sopisi hyvin Mariella, Madeleine, Mirella..
Kirjoita Henrietta kahdella t-kirjaimella, se on oikein kaunis nimi! Se on kuitenkin todella pitkä ja erikoinen nimi, joten en menisi sotkemaan kokonaisuutta toisella
"prinsessanimellä". Yksinkertainen on kaunista!
Jo ehdotetut Maria/Maaria ja Sofia ovat hyvät, myös Marie tai Sofie käyvät ei-suomenkieliselle. Linnea, Elisa ja muut kolmitavuiset a-päätteiset sopivat erityisen hyvin.
Vaihtoehtoisesti kolme nimeä, Henrietta lyhyt pitempi, riskinä tässä liian pitkä nimirimpsu. Esimerkiksi Henrietta Elvi Maria, Henrietta Anna Kaarina.
Henrietta Jasmina on aivan ihana.mitäs pidät?