Kumma rääkkääjien IITTI

Synkkää

Joku kirjoitti aiemmin tuolla, ettei Iittiin mitään kivaa kuulu.

Nythän se tosiaan on taas käynyt ilmi, ettei tosiaan. Kun on hevosrääkkäyksistä lakannut lukemasta, palaa ilmoille jälleen tuo Loikalan laitos Iitin Mankalassa, missä käsittämätöntä lasten kiduttamista hoidon nimiverukkeella harrastetaan.
Helppoa rahaa lapsilla vedetään: Lapset koppiin viikoiksi, kameravalvonta päälle siinä hoito ja virikkeet. Mitä muuta tapahtuu, ei voi kuin arvailla.
Hulluksihan tuossa tulisi kuka tahansa.

Millaiseksi lasten elämä, jos eivät vallan kuole esim. itsemurhiin, muodostuu?

Miten Iitissä ei puututa tähän tunnettuun aikaisemminkin väärinkäytösten ja valitusten vuoksi tutkittuun paikkaan. Sijoittaako Iitti itse lapsia tuonne?

Se, että apulaisoikeusihmisen mielestä teot, lukitsemiset, kameravalvonnat, eivät ole mukamas edes olleet tahallisia (?), on jo k.o. virkamiehen osalta merkki, ettei ole virkaansa kelvollinen. Selkään taputusta vain tuollainen huomautus, minkä ainoastaan antoi.

IItin viisaat, puuttukaa jo Loikalan tragediaan! Menee koko Iitin maine, kun eläimiä ja lapsia kidutetaan eikä muita uutisia saa lukeakseen.

3

346

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tutki ja epäile

      Vaalien alla sopii tutkistella, millaisia ehdokkaita Iitissä on. Ovatko tukemassa sellaisia sosiaali- ja lastenhuoltopalveluita, jotka lisäävät pahoinvointia.

      Ei kannata ihan sokkona mennä äänestyskoppiin etukäteen arvioimatta kunnolla ehdokkaita. Moni susi lampaan taljassa piileksii ja hyvää kaunista kaikki lupaavat, ikävistä totuuksista ei kerro kukaan ennen vaaleja, mutta tultuaan valituksi, monelta totuus paljastuu.

    • sossi

      Kidutetaan? Voi voi,taas joku monialaosaaja sönkkää...BAH!!!!!!!!!!!!!

    • M.A..

      No ei minua ainakaan Loikalassa kidutettu! Sain huolehtivat aikuiset ympärille, suoritin peruskoulun loppuun ja menin lukioon. Opin ruuanlaittoa, siivousta, pyykinpesua, yms kaikkea mitä normaalisti teinit opettelee kotona. Sen neljän vuoden aikana ei ketään kidutettu, ei suljettu lukkojen taakse, eikä millään tavalla pahoinpidelty. Sai harrastaa kuka mitäkin, Jouluna sai lahjoja. Työntekijät olivat mukavia, sopivan jämptejä ja kuri&järjestys oli sopivassa määrin läsnä. Jos oli alaikäinen, ei tietenkään sallittu tupakanpolttoa, mutta salaa jos poltti ja jäi kiinni, niin siittä sitten luonnollisesti seuraamus, vaan ei väkivaltaa. Tuossa aloittaja puhuu ilmeisesti lehtiuutiseen viitaten, sehän on voinut olla joku narkkari vieroitusoireissa alkanu riahumaan ja sitten jos ympäristölle tai riehujalle itselleen on ollut parempi rajoittaa riahumista, niin silloinhan se on oikein tehty!Itse en kuullut kenenkään joutuneen minkäänlaisen valvontakameroiden kuvauskohteeksi, saatikka että oltaisiin käyty kiinni..Kiitos perhekodin aikuisille, pelastitte mun elämän ja nyt mulla on oma elämä, josta selviydyn kunnialla, lastenkasvatuksesta lähtien! P.S.tein oikein kevyttä kesätyötä, josta tienatuilla rahoilla pääsin etelän lämpöön viikoksi..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1340
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      131
      696
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      485
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      480
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      92
      451
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      448
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe