Hei, saako matkarattaita käyttää vastasyntyneelle jos selkäosa menee käytännössä melkein vaakatasoon? Eli niin että sinne laittaisi esim. pehmeän kantokassin tms?
Matkarattaat vastasyntyneelle
6
1637
Vastaukset
- ........
Kyllä voi käyttää. Meillä oli matkarattaissa just pehmeä koppa ja kesällä makuupussi alla. Hyvin tuo näytti viihtyvän ja nukkuvan reissujen ajan. Oliskohan ollut kuukauden ikäinen kun ekaa kertaa rattaissa oli.
- kidiw
Ja Gracolta on juuri tullut markkinoille matkaratas jonka hintaan kuuluu makuupussi, jotta ratasta voi käyttää vastasyntyneelle! Mallia en nyt muista, hinta ei kyllä ollut halvimmasta päästä.. ;)
- eplnlkenvp
me ostettiin pojalle egyptin matkalle rattaat joissa oli portaaton selkänoja.. tosin poika oli "jo" 3kk.. eikä selkänoja mennät ihan vaaka tasoon.. hyvin meni viikon ajan.. ja sitte vanhempana voinu käyttää enemmän..
- Mihin tarkoitukseen
olet rattaita ajatellut? Meillä oli kaukalon kanssa yhteensopivat matkarattaat ja ihan pienenä sai kaupunkireissuilla pitää vauvan kaukalossa. Sitten kun kasvoi sen verran, että oli enemmänkin hereillä kaupunkireissuilla niin laitoin rattaisiin. Meillä siis rattaat on ollut ihan pelkästään kaupungissa ym. pyörimistä ja viime kesänä kylässä nukuttamista varten.
- ........
varmaan kannattaa muistaa, ettei vauvaa saa kaukalossa kovin pitkiä aikoja pitää. Lisäksi kun kesäkin on tulossa, kaukalo tulee vauvalle varmasti liian kuumaksi. Enemmän liikkumatilaakin on rattaissa ja tulee käyttöä myöhemminkin.
- Jos hankkii..
........ kirjoitti:
varmaan kannattaa muistaa, ettei vauvaa saa kaukalossa kovin pitkiä aikoja pitää. Lisäksi kun kesäkin on tulossa, kaukalo tulee vauvalle varmasti liian kuumaksi. Enemmän liikkumatilaakin on rattaissa ja tulee käyttöä myöhemminkin.
joka tapauksessa sekä kaukalon ja rattaat niin onhan se järkevää, että kaukalon saa rattaisiin kiinni. Ja jos tarkoitus on tosiaan pitää rattaita kaupunkikäytössä niin ei siinä kaukalossa sen kuumempi ole vaatekaupoissa ym. oleskella. Ja myöhemmin toki menee vuosia pelkkinä rattaina.
Ikävintä ihan pienen vauvan kanssa kulkiessa on juuri se nukkuvan vauvan siirtäminen kaukalosta vaunuihin ja toisin päin. Kun voi kuljettaa kaukalossa niin ei tarvi pienen unia häiritä jatkuvalla nostamisella.
Ja kyllä meillä tehdään kesäisin autolla pitkiäkin matkoja 3-8h niin kyllä vauva sen aikaa joutuu kaukalossa olemaan. Ei ole niin tunnin päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po994786Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi202857Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242704Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441896- 251786
- 1321646
- 1521560
Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?
Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin1111511Nainen, se on vain karu totuus, että
sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja2821449Joko aiheuttamani pettymys
on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.941380