polttoainelisä/hispania

Azoreille lähtijä

hei, oletteko saaneet Hispanialta lisaämaksukirjeen koskien Alma Tour Fly´n polttoainelisämaksua Azoreille kohdistuviin matkoihin?
Jos olette niin milloin ja paljonko/hlö?

Mielestäni heidän tiedotteensa on aivan liian ympäripyöreä verrattuna esin. Alma Tour Fly´n tiedotteeseen....

17

646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei onneksi

      Ei oel tullut ja lähtö on viikon päästä...

    • Minä vaan

      Eipä ole tännekään tullut (vielä) ja lähtö on vajaan neljän viikon päästä. Toivottavasti ei tulekaan.

    • Joo tulihan se 41 2e/nuppi lisää.
      Sääntöjen mukaan näitä ei voi tulla alle 3 viikkoa ennen matkaa, itsellä nippa nappa ehti.
      Neljässä kuukaudessa polttoaineen hinta on noussut kymmeniä prosentteja joten ymmärrettävä tuo on.

      • QP

        Hieno homma, kerkesimme pois kirveen alta


    • Minä vaan

      Joo, sieltähän se lasku napsahti. Lähtöön aikaa tasan kolme viikkoa nyt joten just ja just ehti... Ja summa se 41 2 per lärvi.

    • Azoreille lähtijä

      juup, no samassa koneessa ollaan :-) meille tuli tuo samainen lisämaksu ja 20pvän ehto täyttyi juur ja juur, kyllä ne osaa laskea milloin kirjeet pitää päivätä ja lähettää .....no kai se aiheellista on :-/

    • Arveluttavaa on, voiko kyseiseen pykälään nojaten korottaa myös lentokenttäkuljetuksen hintaa, mutta ei tuosta jaksa riidellä.

      Olen antanut Hispanialle palautetta siitäkin että tietojeni mukaan jo kaksi henkeä kulkee taksilla yhtä halvalla kuin mainitulla kuljetuksella - eikä tarvitse mahdollisesti odotella bussin lastausta ja kiertää monen hotellin kautta ennen kuin oma osuu kohdalle.
      Todellisuudesta ei ole toki ensikertalaisella tietoa, mutta matkaa lentokentälle Ponta Delgadan keskustasta on vain 5 km.

      • Taxiiii

        Joo, jos mennään vielä, niin otamme ensi kerran taksikyydin lentoasemalta.


    • Taksi lentokentältä Ponta Delgadan keskustaan tai keskustasta kentälle maksaa 10 e. Hinta on vakio ja siihen sisältyvät laukut. Taksinkuljettaja ei pane pahakseen yhden euron tippiä. Takseja on lähes poikkeuksetta hyvin saatavilla.

      Julkisen liikenteen maksut nousivat 2-3 prosenttia vuoden alussa. Taksimaksuissa ei ole korotuksia viime aikoina.

    • Matka Kallle

      Onko Almalla lentäneillä tietoa palvelusta, miten on lennot sujuneet?

      Alma Tour Fly ei halua rahastaa (palvella) asiakkaitaan. Tälläisen viestin sain kun kyselin lentojen tarjoilusta Hispanialta.

      "Lennoilla tarjoillaan ateriat ja siihen kuuluva vesi ja tee tai kahvi.
      Myynnissä heillä on jonkin verran limuja, mehuja ja alkoholia sekä
      naposteltavaa. Koneessa ei toimi maksukortit, joten näitä varten kannattaa
      varata käteistä mukaan.
      Alma Tour Flyn lennoilla ei ole lisämyyntiä (taxfree)."

    • azoreille lähtijät

      tulihan se lisämaksu mutta rahallahan siitä selviää ja onneksi on gold luokan paketti että kaikki on ilmasta lennolla ja kuljetus hotelliin sisältyy hintaan ja eikä tarvii istua kun sillit purkissa elikkä aina ei kannata säästää matkan hinnassa

    • sunnuu

      Jepulisjee, tuli tänään kun matkan maksupäiväkin. 42€/hlö.
      Lähtö 18.7 kivaa silti :)

    • kumipuinen

      Kyllä tämä Hispanian meininki taitaa olla ihan asiakkaiden huijaamista. Meillä elokuussa lähtö ja viime tipassa tulee tiedote, että polttoainelisä 49 e nuppi. Miten voi vuoden sisällä tulla kaksi hinnan korotusta? ja miksi näistä ilmoitetaan näin viime kädessä vaikka tieto tästä heillä näyttää olleen jo ennen heinäkuuta. Harmittaa tällainen.

      • petoksen uhri

        Jep, juuri sain kirjeen. Asiallinen pikku kusetus; Pari päivää matkan varaamisen/maksamisen jälkeen ropsahti 49€/hlö maksua lisää. Korotuskirjeessä mainittu öljyn hinta ei varaamisesta ehtinyt juuri muuttua. (http://money.cnn.com/data/commodities/).

        Vielä 2000-luvun Suomessakin vedätetään nähtävästi äijää ihan kunnolla.


    • Azoreille huomenna

      Me ollaan myös lähdössä matkalle huomenna:)

      Sama polttoainemaksu tuli myös meille kesäkuussa. Ihan kiva summa 4 henkiseltä perheeltä.

    • Marianna----

      Hispania / Azorit / polttoainelisämaksu; tulin nyt 8.8.11 Hispanian matkalta Azoreilta ja jouduin tietenkin minäkin idiootti maksamaan sen polttiksen; reilu 2 viikkoa ennen lähtöpäivää! Kyllä kiukutti kahta euroa vaille satasen ikävä ylläri; sääli etten ollut huomannut ja älynnyt katsoa nettikeskusteluita ja varoittavia esimerkkejä etukäteen ! ikävä, että näin nämä kommentit vastas nyt, koska heillä se tuntuu näköjään olevankin tapana !!

      Toiste en kyllä erehdy Hispaniaa käyttämään, sen verran kiukutti ja kirpaisi mokoma viime hetken pakkoryöstö ! Aion totta totisesti täyttää sen palautekaavakkeen, joita he hinkuvat!!! Ikinä en enää käytä mokomaa huijarifirmaa! Eihän asiakas itse voi enää reilu 2 viikkoa ennen lähtöä perua matkaansa, vaan se on pakko maksaa, vaikka lätkäisisivät ihan millaisen polttiksen tahansa, vaikka 200 eur per nuppi !! Jos sen sijaan olisi ollut vaikka 2 kk aikaisemmin tiedossa lopullinen kokonaishinta, olisi voinut tehdä omat ratkaisunsa, ja valita esim toisen kohteen / hotellin / hinnan/ matkayhtiön, varata mitä vain.

      Että tiedoksi vain kaikille, jotka harkitsevat Hispanian käyttämistä, että tämmöisiä kivoja pikku jekkuja on sitten tulossa juuri ennen lähtöä......!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe