Polttoainelisä

Kuluttajavirasto

Ajankohtaista 31.7.2006    


SAAKO JO MAKSETTUJEN MATKOJEN HINTAA KOROTTAA POLTTOAINEEN HINNAN NOUSUN PERUSTEELLA?

Kuluttajavirastoon on tullut kyselyjä siitä, voiko matkanjärjestäjä korottaa jälkikäteen valmismatkojen hintoja polttoaineen hinnannousun perusteella.

Valmismatkalain mukaan hintaa saa korottaa, jos kyseessä on sellainen kuljetuskustannusten muutos, johon matkanjärjestäjä ei ole voinut vaikuttaa ja jota matkanjärjestäjä ei ole voinut ottaa huomioon sopimusta tehtäessä. Tällainen muutos voi olla esimerkiksi odottamaton merkittävä nousu polttoainekustannuksissa. Sen sijaan pelkät tavanomaiset kustannuksia lisäävät seikat eivät oikeuta hintojen korottamiseen.

Matkanjärjestäjä voi valmismatkalain mukaan korottaa matkan hintaa jälkikäteen, jos se sitoutuu myös alentamaan matkan hintaa vastaavalla perusteella. Koska polttoaineen merkittävän hinnannousun taustalla on yllättävä katastrofi, on todennäköistä, että hinta tulee myöhemmin laskemaan. Matkanjärjestäjien on silloin oma-aloitteisesti alennettava hintaa.

Hintaa ei saa korottaa enempää kuin kustannukset nousevat. Kuluttaja-asiamiehen ja Suomen Matkatoimistoalan Liitto ry:n neuvottelemien Yleisten valmismatkaehtojen mukaan hinnan muutoksen on oltava vähintään 2 prosenttia saman matkan ja saman lähtöpäivän halvimpaan majoitusvaihtoehtoon perustuvasta hinnasta. Matkanjärjestäjän on ilmoitettava uusi hinta matkustajalle niin pian kuin mahdollista. Matkanjärjestäjän on tarvittaessa selvitettävä, miten hinnan muutos on laskettu.

Hintaa ei saa korottaa sovittua matkan alkamispäivää edeltävien 21 vuorokauden aikana. Tänä aikana hintaa ei myöskään ole velvollisuutta alentaa.

Matkustajalla on oikeus purkaa sopimus, jos matkanjärjestäjä on korottanut matkan hintaa enemmän kuin 10 prosenttia. Matkustajan on ilmoitettava sopimuksen purkamisesta matkanjärjestäjälle viikon kuluessa siitä, kun matkustaja sai tiedon hinnan korotuksesta. Matkanjärjestäjän on viivytyksettä palautettava matkustajan maksusuoritukset kokonaisuudessaan.

Kuluttaja voi vaatia matkanjärjestäjältä selvitystä hinnan korottamisen perusteista ja halutessaan tehdä sille valituksen. Oman kunnan kuluttajaneuvojalta saa tarvittaessa apua. Viime kädessä asian voi viedä kuluttajavalituslautakuntaan maksuttoman ratkaisusuosituksen saamiseksi tai käräjäoikeuteen.

0

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

        Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
        Maailman menoa
        79
        4313
      2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

        Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
        Maailman menoa
        17
        2758
      3. Olit ihan

        Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
        Ikävä
        24
        2577
      4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

        se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
        Maailman menoa
        16
        2445
      5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

        "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
        Maailman menoa
        112
        2384
      6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

        Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
        Maailman menoa
        110
        2204
      7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

        Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
        Maailman menoa
        99
        2161
      8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

        Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
        Luterilaisuus
        616
        1981
      9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

        TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
        Suomalaiset julkkikset
        14
        1955
      10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

        Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
        Maailman menoa
        26
        1701
      Aihe