En ole koskaan kasvattanut mitään hyötykasveja, ja siksi haluaisin vähän informaatiota niiden kasvattamisesta.
Eli mitä multaa käytätte juureksiin, tomaatteihin, ja salaatteihin? Onnistuuko juuresten, (esim porkkanoiden tai uusien perunoiden) kasvatus isossa pajukorissa parvekkeella? Huomasin bauhausin mainoksessa mainostettavan tällaista koria enkä ole koskaan tiennyt että juureksia voi kasvattaa silläkin tavalla. Onnistuuko kasvatus kokonaan ilman lannoitteita? Kiitos vastauksista jo etukäteen!
Mitä multaa mihinkin?
1
511
Vastaukset
- Kyll onnistuu:)
Ihan hyvin onnistuu juuresten ja vihannesten kasvatus vaikka tavallisissa ämpäreissä, astialla ei ole väliä kunhan multatila on tarpeeksi suuri. Reikiä vaan astian pohjaan ja iso lautanen alle, ettei ole liikakastelun vaaraa.
Esikasvatettavat kuten tomaatti kannattaa kylvää taimimultaan, jossa on hyvä rakenne juurien kehittymistä ajatellen. Koulinnan jälkeen ja muuten käy mikä tahansa multa, porkkanoille ja potuille tosin vois panna vähän hiekkaa sekaan.
Säkkimullat on peruslannotettuja, mutta lisälannotusta tarvitaan viimeistään kuukauden päästä, jos meinaa satoa saada jonkunkaan verran. Hyvä konsti on hurauttaa vaaksan verran pinnan alle pari kourallista kanankakkaa, se riittää koko kasvukaudeksi.
Veteen sekoitettava lannoitekin käy, purnukoissa on ohjeet annostelusta eri kasveille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882503- 671455
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841378EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111192- 81923
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19900Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe33773- 54773
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102771- 30706