Kevät tulee ja on aika ottaa pieni projekti kevään iltapuuhiksi. Tarkoituksena on muurata väliseinätiilistä ko.pyydys. Ja jos kaikki toimii, niin Kota pyydyksen kyljessä olisi piste iin päälle, mutta....Kestääkö ko.tiili lämmön? jäi muutama letka ylimääräiseksi. Ja onko kevään "jalopeurat" tehneet savustusuunia tiilistä? Olen usein itse keksinyt kaikkea mukavaa mutta nyt menee sormi suuhun kun en ole muurauksia paljon tehnyt. Kuvista pystyy hyvin hahmottamaan, joten linkkejä ja tee se itse unelmia haluaisin kuulla ja nähdä.
T. Kuhan saivat!
Savustusuuni/ Grilli
Tein itse ja säästin
1
1310
Vastaukset 1
- poiuytrewq
Jos väliseinätiilet ovat esim kahitiiltä, eivät kestä tulipesässä.
Vala 5-10 cm kakku betonista, vähän rautaa sekaan.
Muuraa kahista päälle savustusuunin ulkokuoret ja tulitiilistä sisään tulipesä osuus. Tuhkapesä ja arina sopivalle korkeudelle.
Muurauslaastia löytyy säkittäin r-kaupasta. Pienet määrät laastia voi pyörilellä muovin päällä. Muurauskauha, vasara ja saumarauta halpahallista helpottaa työskentelyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791259
- 751073
- 94918
- 48783
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72747Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko81688Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40673IS Viikonloppu 25.-26.7.2026
Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin68626- 28625
Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46609