Meillä on ennestään bordercollie ja olemme harkinneet vakavasti Huskya kaveriksi ja mukaan vaelluksille ja leikkeihin :)
Sopiiko Hysky irtipidettäväksi..??
Onko metsästysviettiä eristyisemmin?
Ja miten mielestänne Husky sopii perheeseen -ilman vetoharrastusta??
(Haluaisimme harrastaa vetoa. Mietimme vaikuttaako se millä tavalla hihnassa vetämiseen..)
Monilla tutuillani on Helsingissä Husky, eikä ole vetokokemuksista tietoakaan... Mietin vain, miten he tarjoavat keskustan alueella tarpeeksi aktiviteetteja... :O
Sopiiko Hysky irtipidettäväksi..??
Onko metsästysviettiä eristyisemmin?
Ja miten mielestänne Husky sopii perheeseen -ilman vetoharrastusta??
(Haluaisimme harrastaa vetoa. Mietimme vaikuttaako se millä tavalla hihnassa vetämiseen..)
Monilla tutuillani on Helsingissä Husky, eikä ole vetokokemuksista tietoakaan... Mietin vain, miten he tarjoavat keskustan alueella tarpeeksi aktiviteetteja... :O
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oma kokemukseni huskystä: voimakas riistavietti, ei soveltunut irtipidettäväksi. Kovaluonteinenkin oli. Oikea Houdini, karkaili mistä tahansa aina yksinään metsästysreissuille. Omatoimisesti tappo rusakoita metsästä sekä ainakin yhden kissan. Kerran hain poliisin putkastakin. Energinen koira, kävimme talvisin kyllä vetolenkeilläkin, mutta emme säannöllisesti. Siinä elämäntilanteessa aikaa ei riittänyt riittävästi koiran tarpeisiin ja ongelmia tuli. Koiralle piti etsiä uusi koti, joka löytyi valjakkoharrastajan luota.
Minulla on ollut husky, jota pidin kyllä irti ihan samalla tavalla kuin muitakin koiriani.. Onhan sillä sitä riistaviettiä mutta ei samalla tavalla kuin esim. vinttikoirilla (eli välitön kuurous kun näkee jonkin juoksevan pakoon). Kyllähän miltei koira kun koira lähtee jäniksen perään jos sitä ei ole koulutettu hyvin. Enkä pidä kyllä siltikään mitään koiraa pomminvarmana irtipidettävänä.
Husky vaatii kyllä touhuamista ja aktivointia mutta en pidä sitä erityisen vaikeana koirana..
Se täytyy huskyssa muistaa että sillä ei ole erityisemmin mielyttämisenhalua, joten se tarvitsee määrätietoisen kouluttajan joka osaa kouluttaa koiraa juuri sille sopivalla tavalla. Huskyt ovat myös laumaeläimiä, joten ne eivät viihdy yksin pitkään ellei niillä ole koirakavereita seurana mutta teillähän onkin se borderi jo!
Me kävinne pojumme kanssa joka päivä 1,5h lenkillä vähintään kaksi kertaa päivässä ja kotona touhusimme ja leikimme ja se kyllä riitti ihan hyvin sille. Ei tuhonnut paikkoja tai hyppinyt seinille, tietenkin se on yksilökysymys.
Minun tietääkseni tuo vetäminenkin on yksilökysymys, jotkut koirat saattaavat osata vetää valjakossa vaikka ne on opetettu kulkemaan hihnassa mutta suurinosa joko vetää aina tai eivät vedä koskaan. Me emme opettaneet koiraamme kulkemaan vetämättä, koska se on kuitenkin vetokoira joten se tuntui meistä aika tyhmältä! Vähän sama kuin opettaisit hirvikoiran olemaan haukkumatta hirveä tai vahtikoiran vahtimatta! Siksi me pidimmekin sitä suurimman osan aikaa irti ja talvisin kävimme hiihtämässä niin että koira sai toteuttaa vetoviettiään. Ei ole mitään parempaa kuin nähdä husky vetämässä! Se loiste silmissä ja silminnähtävä onnellisuus on jotain aivan uskomatonta joten en kyllä suosittele huskyn hankkimista jos se ei ikinä pääsisi toteuttamaan sitä mitä varten se on luotu!
olen miettiny haskin ottamista voisiko sitä pitää irallaan.... olisi leikkikaveriksi ??
Me ei pidetä meidän huskya vapaana,koirapuisto on ainut paikka missä saa juosta vapaana.Meillä koira elää kissan kanssa sovussa,mutta ulkona yrittää lähteä lintujen perään.Husky vaatii paljon aikaa ja ulkona oloa se kouluttaminen on hieman vaativampaa,ainakin meillä on melko kovapäinen kaveri.Asutaan kuitenkin pienkerrostalossa eikä ole rikkonut mitään.On mahtava koira ja suosittelen huskya jos on antaa sille tarpeeksi ulkoilua ja muuta tekemistä.