Barneyn Blues

scarabaeus

Törmäsin eilen tällaiseen:

Barneyn Blues

kertonut Philippe Paringaux
kuvittanut Jacques De Loustal

ja mikä kivinta, niin
ei yhtään puhekuplaa !

Tiedättekö sattumoisin joitakin samantapaisia,
puhekuplitta siis ?

Minä kun nyt olen enemmältikin funtsinut omaa sarjakuvatekemistäni, niin välillä seilaillut kollaasi- ja sitten taas Blacksad- tyylisissä, mutta aina tökkinyt jotenkin omissa kuvissani (ainakin tähän saakka)

puhekuplat.

Olenkin nyt ehkä päätymässä sitten taas johonkin...... vai olenko ?
¤
Siis takaisin ydinkysymykseeni:
Tiedättekö käsikirjoitukseltaan korkeatasoisia sarjakuva-albumeita,
joissa
ei ole puhekuplia,
olisin mieluusti silmäillyt sellaisia tässä tekemisen vaiheessa.

4

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha pieru

      Sarjakuvan "esihistoriasta" löytyy paljon näitä kuplattomia sarjoja. Siis ajalta ennen kuin puhekuplaa oli keksitty. Yksi sellainen vanha ja kultainen sarja, jota voi vielä kohtuullisesti divareista löytyä, on Prinssi Rohkea (Prince Valiant). Sieltä jostain 20-30 -luvulta. Suomeksi aonakin albumina 9 osan verran ilmestynyt, eikä yhtään hullumpi. Albareita voi vielä löytyä sieltä täältä, joko varsin halvalla )kannattaa penkoa divareiden epämääräisimmätkin laatikot) tai siiten stnan kalliilla (näyteikkunat).

      Loustal & Paringaux on tehnyt muitakin samaan tyyliin rakennetuja sarjoja. Ei tosin tietääkseni suomennettuna.

      Kannattaa kysyä ja etsiä erilaisia "magazine" tyyppisiä sarjakuvalehtiä joissa on eri tekijöiden kaikenmoisia sepustuksia. Mm. edesmenneessä Tapiiri-lehdessä oli monenmoisia herkkupaloja. Kuvaamasi kaltaista modernia sarjakuvaa ilman puhekuplia edusti mm. Regis Franc. Francin tekosia löytyy ainakin numeroista 1 ja 2/85, 1-3/86.

      Kaikki Tapiirit: http://koti.welho.com/z14/sarjakuvat/lehdet/tapiiri.html

      • scarabaeus

        … vastaus! Kiitos!
        ¤
        Joo nettailin tovin taas lisää näitä ranskalaisia ja siellä oli sitten puhekuplilla ja ilman niitä albumeita, plus sekä että. Korkealaatuista kuvitusta kaikenkaikkiaan.
        Omat söherrykseni
        ovat kyllä aivan eri, mutta sinänsä helpotus, etten vielä tähän mennessä ole paukassut sellaiseen matskuun, että en voisi jatkaa. Tarkoitan, että en ole törmännyt kuvitukseen joka olisi samanlaista kuin minun. Aika originellia tulee kyllä, jos vaan saan tehtyä valmiiksi. Mutta yhä edelleen seilailen muutamien “juttujen” välillä, että mitä jos sittenkin ja mitä jos ei sittenkään.
        Tämä luomisvaihe ON ! Toisaalta kivaa puuhaa ja toisaalta aika kuluttavaa.
        Ja vielä: Tapiirit.
        Joskus kirpparilla törmännyt ja napannut följyyn mikäli saanut edullisesti. Joten muutama ikioma hyllyssä. Ankardo tulee mieleeni niistä ja muitakin taidokkaasti toteutettuja. Välillä minusta tuntuu, että nämä nykyajan eivät ole lähellekään käsikirjoituksiltaan. Mutta ehkäpä vain luulen, loppujenlopuksi en ole kovin syvällisesti perehtynyt sarjakuva-albumeihin. Mutta mitä enemmän niihin törmäilen sitä enemmän haluaa törmäillä.
        ¤
        Taidetta!


    • vanha pieru

      Ankardokin on mennyt syteen.

      Ensin Sokalilla oli se mustavalkovaihe ja Ankardo hiippaili navetan nurkissa poplari päällä ja hommassa oli nuoruuden intoa.

      Sitten Sokal pisti ankan sekoilemaan erinäisissä nimeämättömissä paikoissa ja värialbareissa absurdeissa tilanteissa - Ankardon kulta-aikaa.

      Nykyään se siivekäs on tietokoneella väritetty, ankka söheltää tunnetuissa kaupungeissa ja väliin heitetään kuuluisia maamerkkejä jos juoni antaa myöden, tarinat ovat ennalta-arvattavia pliisuja dekkarijuttuja ja koko touhu on ihan pläääh!

      Sama paska tapahtui mm. Valerianille. Mezieres ja Christin ajoivat itsensä nurkkaan sekavalla juonella ja ovat viimeiset 10 vuotta toistaneet samoja juttuja ja kehittäneet onnettoman pintapuolisia räpellyksiä vain että saisivat pahasti käsiin levinneen tarinakokonaisuuden sidottua jonkinmoiseen kimppuun. Sarja sitten loppuikin tässä juuri, onneksi - vaikka alkuaikojen Valeriania tuleekin ikävä.

    • scarabaeus

      Ai täällähän on vielä lisää kiinnostavaa. Kiitos
      vanha pieru
      ja
      Tunnustan. En ole koskaan lukenut Valerian
      ja nyt kun selailin netistä niin täytyypä tutustua ainakin kirjastossa käydessäni.
      Kyllä mulla on isoja aukkoja ja siitä huolimatta käsittämätöntä hinkua itse piirtää oma
      sarjakuva.

      Ihmejuttu !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      43
      3054
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1897
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1870
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      75
      1571
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1474
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1358
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      25
      1300
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1289
    9. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      104
      1086
    10. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1083
    Aihe