Niin, urospennullamme lähtee karvaa (harmaanvalkoista pohjavillaa) tällä hetkellä niin paljon kuin kammata jaksaa. Rumba alkoi pari päivää sitten. Iho on väriltään normaali, mutta vaikuttaisi myös olevan nyt kuivahko (pientä hilsettä irtoaa), mutta liiemmin ei vaikuta kutisevan (ainakaan vielä).
Ruuaksi saa ANF puppy -nappuloita noin 210g päivässä (pentu painaa 6,6kg). Lisäksi saa neitsytkookosöljyä 1tl päivässä ja järsimistavarana ovat naudan ydinluut ja peruspururullat.
Ekan koiran omistajana kiinnostaisi se, onko tää ihan normaalia? :D Eli "tiputtaako" tuon ikäinen pentukin jo pohjavillansa, vai onko tässä kyse jostain muusta?
Pohjavillan lähtö 13 vkoa vanhalla pennulla?
10
161
Vastaukset
- apuja kaipaan
Kyseessä siis lapinkoira (paimensukuinen, jos sillä nyt on merkitystä).
- Pörröturkki
Ota yhteyttä koirasi kasvattajaan.
- apuja kaipaan
Kysytty on jo kasvattajalta, vastausta odotellessa kyselen muittenkin kokemuksia ja mielipiteitä.
- Pörröturkki
Seuraavaksi tilaa aika eläinlääkäriin.
- Jotain oikeaa ruokaa
Toivottavasti tämä ei nyt ole hirveä loukkaus, mutta ehkä pennulle ja ylipäätään koirallekin voisi antaa muutakin ns oikeaa ruokaa (kuten lihaa, kalaa, kanaa tms) ja ylipäätään ruokaa vähän sentään ilman että sitä punnitaan jopa 10g tarkkuudella ... (!) ja kookosöljy ei tulisi itsellä kyllä ensimmäiseksi mieleen öljyistä, mutta se nyt ei niin siinä vaan se äärettömän pieni määrä. Oletko varma, ettet vain anna vahingossa kukkuraista teelusikallista, ettet *vaan antaisi liikaa* kun on noin tarkkaa :/ (OMG, anteeksi jos en jaksa olla hienovaraisempi)
Kyllä pennultakin voi keväällä alkaa tippua karva. Ainakin pari v sitten meidän viimeisimmältä pennultakin lähti keväällä hurja karvavilla niin että sinkoili, eikä se ollut mistään kipeä. Kyllä se takaisin tulee. Jos ei ole kapi tai jotain vastaavaa, - minkä varmasti huomaisi -, ja jos koira saa ravintoaineita tarpeeksi elämiseen, kasvamiseen, ja karvansa ylläpitoon ja kehittämiseen, niin kyllä se päälle tulee takaisin. Siinä on iso mutta se JOS. Sen takia voi vain katsoa peiliin, ei siihen auta eläinlääkäri eikä kasvattaja. - kevätkarvoitus
Kelin lämpenemine saattaa myös olla asiaan syyllinen. Tosin melko nuorena koirasi siinä tapauksessa karvanlähtönsä hoitaa.
- Pörröturkki
Eläinlääkäriltä tai kasvattajalta saa myös ruokintaohjeita.
- apuja kaipaan
Minä olen ruokintaohjeet ja -määrät saanut nimenomaan kasvattajalta, joten niistä on ihan turha irvailla. Mulle on sanottu, että pelkistä nappuloista pentu saa tasapainoisesti kaiken tarvitsemansa. Jos lisää nappuloiden ohella joukkoon muuta (lihoja jne), tuo tasapaino järkkyy. Nimenomaan koiran parhaalla (lonkkien kehitys jne.) mulle perusteltiin tuota, että vuoden ikään asti pelkillä nappuloilla. Kylmäpuristettua neitsytkookosöljyä minulle suositteli toinen hyvin pitkän linjan kasvattaja ja annostusohjeena oli 1tl per 5kg. Joten sitäkään ei ole omasta hatusta vedetty. Saa päivittäin myös lorauksen ruokaöljyä.
Ja, asia selvisi jo kasvattajan kanssa puhuttuani, joten nou hätä. Koira on kasvanut todella hyvin ja turkkinsa on pehmeä plus kiiltävä pentukarvan lähdöstä huolimatta. Lisäksi koira on erittäin aktiivinen ja iloinen, joten eipä sillä hätää ole.
Nöyrin anteeksipyyntöni, että erehdyin teitä kaikkitietäviä häiritsemään tyhmällä kysymykselläni. En tiennyt, että muiden koiranomistajien kokemusten kysely jostain asiasta on kiellettyä. En tule toistamaan erhettäni. Sen sijaan alan pikku hiljaa joittenkin vastauksienne perusteella uskomaan, että (kuten pikkulinnut kertovat) osa lapinkoiran omistajista on todella veemäistä väkeä... - Pörröturkki
Harmi, että pahoitit mielesi. Yritin vain kertoa mistä mahdollisesti saisi luotettavaa tietoa.
- Jotain oikeaa ruokaa
Kuule aloittaja : höpö höpö. Suoraan sanottuna a load of pure BS tuo sinulle väitetty. OMG mitä kaikkea sitä kuulee ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513515Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1042276Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5892241Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192006- 201638
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431628KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar711586Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1351481- 281436
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?911390