Koivuallergia

Niisku2

Voiko koivuallergiasta vain parantua? Tytölläni todettiin 1-vuotiaana koivuallergia. Oireena oli nenästä valuva "vesi". Nyt tyttö on 16-vuotias ja haluaisi kokeilla, että miten hän reagoi koivun siitepölyyn ilman antihistamiineja. Toki tiedän, että ei kokeilusta muuta haittaa olisi kuin se, että lääke auttaisi vasta muutaman päivän jälkeen ja oireet tasaantuisivat. Olisiko tällaisessa kokeilussa mitään järkeä? En löytänyt mistään sitä tietoa, että voiko koivuallergiasta joskus parantua? Mielipiteitänne, kiitos.

3

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terdis

      Siedätyshoitoahan voi aina kokeilla, mutta se toimii lähinnä pienillä lapsilla. Itselläni on koko ikäni, eli 21 vuotta, ollut pahat siitepölyallergiat joka kesä. Viime kesänä kokeilin allergialääkettä nimeltä Kestine - tämä oli ensimmäinen lääke joka poisti oireet täysin. Aion ehdottomasti käyttää samaa lääkettä tulevanakin kesänä.

      Ongelma siedätyksen kokeilemisessa on se, että allergialääkkeiden teho vähenee. Tarkoitan, että allergialääkkeitä tulisi syödä heti huhtikuusta lähtien - jopa aikaisemmin. Tällöin lääke ennaltaehkäisee allergiaoireita. Jos lääkkeet aloitetaan oireiden saavuttua, ne eivät helpota oireita samalla tavalla kun ajoissa aloitettuna.

      Toki, jos pohditte olisiko allergiat kadonneet vuosien varrella, on sitä hyvä kokeilla. Riskinsä kaikessa, kaiketi. Itse en uskaltaisi. :)

    • Koivu ja leppä

      Meillä on saatu apua Laser-akupunktiosta ja Pycnogenolista.
      Ei tarvita uskoa, voi kokeilla.

    • koivunenä

      Jaa, kyllä mulle on lääkärit luvanneet, että antihstamiinitabletti alkaa auttaa noin 15 minuutin tai puolen tunnin kuluessa, jos tulee akuutit oireet. Niin ettei sitä tarvitse pelätä, että monta päivää kärsii täydestä allergiasta, ennen kuin ne alkaisi tehota. Mun mielestä sitä voi kyllä kokeilla, ja kokeilen itsekin aina, milloin on todella tarpeen aloittaa lääkitykset, eli vähän pelailen niillä oireilla kauden alussa, vaikka mulla on astmakin siitepölykautena. Käsillä on tarvetta varten nenäsuihke, setiritsiinitabletti ja astmasuihke.
      Yleisesti olen kuullut hyvin erilaisia allergian kehittymisiä. Se on hyvin yksilöllistä ja mikä vaan on mahdollista. Allergiat voi lisääntyä ja sitten poistua vuosien kuluessa, tai ensin ei ole mitään ja sitten ne tulee ja pahentuu, ja allergeenit sekä oireitten vahvuus saattavat vaihdella. Ennemmin tuntuu, että olisi harvinaista, jos yliherkkyys pysyisi samanlaisena monen monta vuotta. Sikäli ihan järkevää seurata välillä, mikä onkaan tilanne tällä hetkellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      55
      4032
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      18
      2641
    3. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      138
      2563
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      15
      2013
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      15
      1483
    6. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1357
    7. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      106
      1354
    8. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      157
      1068
    9. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      1037
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      21
      998
    Aihe