Eheytysjärjestöt eivät hyväksy homoseksuaalisia suhteita mutta homoseksuaalisuuden sinänsä he kyllä ilmoittavat hyväksyvänsä. Toiminnassa painotetaan vertaistukea, terapioita ja rukouksen voimaa.
'Eheytyminen' ei ole helppoa ja eheytysjärjestöt itsekin myöntävät etteivät terapiat ole mitään vippaskonsteja joiden avulla kiusaukset noin vain katoaisivat. He myös myöntävät, ettei terapia kaikkia auta, seksuaalinen suuntaus ei muutu ja 'retkahduksia' eli seksisuhteita voi tulla vaikka henkilö olisi 'eheytynytkin'.
Ellei seksuaalisen identiteetin vaihtaminen onnistu tarjotaan vaihtoehdoksi kiusauksien omaehtoista kieltämistä, toisin sanoen oman seksuaalisuuden tukahduttamista ja pidättäytymistä seksuaalisuhteista.
Tämäkään ei ole varmasti helppoa, seksuaaliset halut ovat olemassa mutta niitä ei saisi toteuttaa kumppanin eikä varmasti oman mielikuvituksensakaan avulla.
On kuitenkin pomminvarma keino välttää kiusaukset. Nykyisin löytyy lääkkeitä joilla voidaan kyllä tukahduttaa seksuaaliset halut täysin. Kiusaukset loppuvat siihen.
Tällaista lääkitystä käyttävä henkilö ei siis muuttuisi miksikään, hän on edelleen homoseksuaali mutta hänellä ei ole enää mitään seksuaalisia tarpeita.
Mitä mieltä palstan konservatiivit ovat tästä vaihtoehdosta? Olisiko sen käytössä joitakin muita ongelmia kuin mahdolliset sivuvaikutukset. Moraalisia tai uskonnollisia kenties?
Lääkkeet löytyy
1
<50
Vastaukset
- mikä ettei
No jos uskoon tullut alkkis tai narkki voi popsia antabuksia tai metadonia niin miksi ei? Noidenkin tarkoitus on estää lankeemuksia ja himoja. Toimii varmaan muihinkin himoihin kun vaan napit on oikeat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs481281- 1581097
- 61977
- 8772
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli180771Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27756Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51751- 11739
- 346718
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti78675