Pendolino-juna on tarkoitettu 200 nopeuksiin. Suomen rataverkko on edelleen, 15 vuoden jälkeen junien käyttöönotosta, huonokuntoinen ja mutkainen. Helsinki-Lahti väli on ainoa osuus, jossa päästään kunnolla hyödytämään junan ominaisuuksia. Lisäksi tämä italiaano on osoittautunut täysin epäsopivaksi pohjoisen olosuhteisiin. Junan tuoma hyöty on siis jäänyt hyvin kyseenalaiseksi, tuloksena lähinnä vihaisia matkustajia.
Totuuksia Pendolinosta
4
325
Vastaukset
- RI-LH 220km/h
Meinaatko, että helsinki-lahti väli on ainoa, jossa saadaan paahtaa kahtasataa? Ja miten se on pendoliinon vika, että rataverkko on huonokuntoinen joiltain osin? Tiesitkö muuten, että joillain IC2 -junillakin saadaan pääradalla liikennöidä 200km/h? Että eipä se rataverkko nyt kovin huono taida olla..
- vr = venaa rauhassa
En sanonut että Pendolino-junalla olisi jotain vaikutusta rataverkon kuntoon. 200km/h pätkiä on Suomessa vaan niin vähän että Pendolino-juna on täällä edelleen turhake, kun vielä IC:lläkin päästään lähes samoihin nopeuksiin. Menoa rajoittaa myös ratojen yksiraiteisuus ja kohtaamispaikkojen vähäisyys. Lisää hidastusta tulee ratojen vaihtelevasta kunnosta, routavaurioista ja valitettavan usein erityisesti Pendolinon teknisistä ongelmista. Tiesitkö muuten, että Keväällä 2010 yli 1 000 kilometriä oli alennetun nopeusrajoituksen piirissä routavaurioiden takia? Niin, ja rantaradalla Pendolinon ja IC:n matka-aika on muuten sama..
- Resiina regina
Se on totta, että ratojen yksiraiteisuus on suuri epäkohta. Etenkin mainitsemasi rantarata kaipaa ehdottomasti toista kiskoparia, koska pienetkin liikennehäiriöt heijastuvat tuntien ajaksi kyseisellä yhteysvälillä liikennöiviin juniin ja jopa näiden jatkoyhteyksiin. Se hyvä puoli pendoliinossa on, että aikataulustaan jälkeen jääneen junan on huomattavasti helpompaa kuroa aikaa umpeen. Etenkin karjaan ja salon välisellä osuudella päästään hyödyntämään kyseisen junamallin suurta nopeutta, mikäli mainitsemasi routa ei ole päässyt muovaamaan maata. Valitettavasti rantarata on roudankin suhteen keväisin ongelmallinen.
- 200km/h
Niinpä. Jää nähtäväksi saadaanko tulevalla hallituskaudella tähän määrärahoja. Hki-Tku väli pitäisi kyllä ehdottomasti saada sujuvammaksi ja matka-aikaa nopeutettua. Pendoliinot tuskin enää menevät vaihtoon, mutta olisipa niistäkin silloin enemmän hyötyä. Ja nyt kun VR keksi sen jäänestosysteemin niin saadaan junat kulkemaan paremmin. Parempaan suuntaan ollaan siis menossa, mutta pienin askelin. Kyllä minusta rautateihin on järkevää satsata. Tulisi pyrkiä siihen että Oulun eteläpuolelta juna on järkevämpi tapa matkustaa pääkaupunkiseudulle kuin lentäminen. Kaikkein tärkeintä on kuitenkin se että saadaan suurten kaupunkien välit mahdollisimman nopeiksi ja myöhästelyt kuriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait803422Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41314Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani41091- 261076
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68810Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es44772Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60744Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä45739Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t29693Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4677